Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde otantik öğrenmenin dinleme becerisine etkisi
The effect of authentic learning on the listening ability for teaching Turkish language to foreign people
- Tez No: 623016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA KARAKUŞ TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde otantik öğrenmenin dinleme becerisine etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda verilerin toplanması, analizi, hipotezlerin kontrol edilmesi ve yorumlanmasında ön test-son test tek gruplu zayıf deneysel desenden faydalanılmıştır. Bu araştırma, İstanbul ilinde bulunan bir vakıf üniversitesindeki Türkçe Öğretim Merkezinde, B2 seviyesinde öğrenim gören toplam 22 öğrenciyle yapıldı. Araştırmada çalışma grubuna toplam sekiz hafta süren otantik öğrenmenin ilkeleri dikkate alınarak hazırlanmış dinleme etkinlikleri uygulanmıştır. Etkinliklerin uygulama öncesinde ve uygulama sonrasında ön test ve son test yapılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Shapiro- Wilk Testi uygulanarak dağılımın normalliği belirlenmiş, dağılımın çarpıklık ve basıklık değerleri dikkate alınarak da araştırmada parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmada nicel olarak elde edilen veriler üzerinde yapılan istatistiksel analizler sonucunda, öğrencilerin dinlediğini anlama becerisi ön test ve son test sonuçlarında anlamlı düzeyde farklılık oluştuğu gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışma grubunda bulunan öğrenciler farklı değişkenlere göre incelenmiştir. Bu değişkenlerde Türkiye'de bulunma sürelerine göre anlamlı bir fark bulunmuş, cinsiyet, yaş, ülke, ana dili, bildiği yabancı dil sayısı, faydalanılan kaynaklar ve en çok zorlanılan dil becerilerine göre incelenmiş ve anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the effect of the authentic learning on the listening skill to teach learners Turkish language as a foreign language. For this purpose, it is used pre-test and posttest, single group weak, experimental design about data collection, data analysis control and interpretation of hypotheses. This study has been applied twenty-two pupils who their level is B2 in Turkish Language Learning Centre of a foundation university in İstanbul. In this study, listening exercises that prepared with the principles of the authentic learning has been applied to sample group during eight weeks. Pre-test and post-test have been done before and after the application. SPSS package program has been used in the analysis of the quantitative data obtained in the research. It is determined normality of distribution as using Shapiro-Wilk Test and parametric tests have been used in the study considering the skewness and kurtosis values of the distribution. As a result of statistical analysis on the data obtained quantitatively in the research, it has been observed that students' listening comprehension skill make a significant difference in pre-test and post-test results. In addition, pupils in the sample group have been examined according to different variables. These variables have significant differences according to how long the pupils stay in Turkey but gender, age, country, mother tongue, the number of foreign languages, the sources used and the most difficult language skills have been examined and no significant difference has been found