Epidemiyolojik çalışmalarda örneklem büyüklüğü belirlemede kullanılan yöntemler
Sample size determination methods in epidemiological studies
- Tez No: 623024
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Epidemiyolojik çalışmalar deneysel ve gözlemsel araştırmaları içermektedir. Yapılacak çalışmalarda populasyonun tümüne ulaşmak genelde mümkün olmadığından populasyonu temsil eden sınırlı sayıda birey içeren gruplar ile çalışma yürütülür ve sonuçlar populasyona genellenir. Bilimsel araştırmalarda temel amaç; bilinmeyen populasyon parametrelerinin tahmin edilmesi durumunda, bu parametreyi en doğru tahmin edebilmek, grupların karşılaştırılması durumunda ise güvenilir ve geçerli karara varabilmektir. Bu hedefe ulaşmak için gerekli öğelerden birisi de örneklem büyüklüğünün yeterli olmasıdır. Bu çalışmada epidemiyolojik çalışmalar için örneklem büyüklüğü belirleme yöntemleri anlatılmış ve yöntemlerin anlaşılabilmesi amacıyla her yöntem için bir uygulama yapılmıştır. Uygulamalarda farklı kombinasyonlar kullanılarak elde edilen sonuçlar, tablo halinde sunulmuş ve sonuçta örneklem büyüklüğü ve bunun hesaplanmasında dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir. Sonuç olarak, ele alınan epidemiyolojik çalışmaların hemen hepsi için örneklem büyüklüğünü en çok etkileyen faktörün, populasyon parametresinden yapılacak sapma oranı veya miktarı olduğu, bunu tip I ve tip II hata oranlarındaki değişimin izlediği ve testin yönünün ise örneklem büyüklüğünü belirgin olarak etkilmediği vurgulanmıştır. Ayrıca, vaka -kontrol ve kohort çalışmalarında, kontrol grubunda riske maruz kalma ve olayın görülme oranınındaki değişimin, örneklem büyüklüğünü etkileyen faktörler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epidemiological studies include experimental and observational studies. Since it is not possible to reach the whole of the population in general, studies are carried out with groups containing a limited number of individuals representing the population and the results are generalized to the population. The main objective in scientific research is; if unknown population parameters are predicted, it is possible to estimate this parameter correctly and in case of comparison of groups, reliable and valid decision can be reached. One of the items necessary to achieve this goal is that the sample size is adequate. In this study, methods of determining sample size for epidemiological studies are explained and an application is made for each method in order to understand the methods. The results obtained using different combinations in the applications are presented in tabular form, and finally the sample size and the points that should be taken into account in the calculation are mentioned. As a result, it was emphasized that for almost all of the epidemiological studies, the factor that affects the sample size is the rate or amount of deviation from the population parameter and followed by in the type I and type II error rates, hovewer the direction of test does not significantly affect the sample size. Furthermore, in case-control and cohort studies, it was observed that the variation in risk exposures and proportion of event in the control group were effective factors for sample size.