Dondurulmuş-çözülmüşl IVF-embriyo transferi uygulamalarında endometriyal kalınlıktaki değişim gebelik sonuçlarını öngörür mü?
Does the change in endometrial thickness predict pregnancy outcomes in frozen-thawed IVF-embryo transfer cycles?
  1. Tez No: 623068
  2. Yazar: ESRA YAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHŞEN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Dondurulmuş çözülmüş embriyo transferi (DÇET) sikluslarında östrojen fazının sonu ile embriyo transfer günü ölçülen endometriyal kalınlıktaki değişimin gebelik oranı üzerinde bir etkisi olup olmadığını değerlendirmek. METOT: Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı İnfertilite Kliniği ve Tüp Bebek Merkezi'nde Mayıs 2013 ve Ekim 2019 tarihleri arasında DÇET uygulanan sikluslar retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya dosyadaki verileri eksiksiz olan 283 siklus dahil edildi. Sikluslar embriyo transferinin yapıldığı gün ile östrojen uygulamasının sonu arasındaki endometrial kalınlık ölçümü farkının hesaplanmasına dayanarak iki gruba ayrıldı. Endometriyumda incelme olan 89 ve incelme olmayan 194 siklus belirlendi. İncelme olan grupta olgular incelme derecelerine göre %5'lik dilimler halinde tekrar gruplandırıldı. Primer sonuç, ultrasonda fetal kardiyak aktivitenin görülmesi olarak tanımlanan klinik gebelik ve canlı doğum oranları olarak belirlendi. İkincil sonuç olarak da implantasyon oranı ve düşük oranları değerlendirildi. BULGULAR: İki grup arasında hastanın yaşı, vücut kitle indeksi (BMI), infertilite etiyolojisi, daha önce uygulanan mikroenjeksiyon (ICSI) sayısı, geçirilmiş intrauterin cerrahi öyküsü, estrojen fazının sonundaki E2 düzeyi, transfer edilen embriyo sayısı ve evresi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Tüm hastalara uygulanan endometriyal hazırlık protokolü aynıydı ve yine tümüne“grade”A veya B embriyo transferi yapılmıştı. Estrojen fazının sonunda ölçülen endometriyal kalınlık incelme olan grupta ortalama 10,24 ± 1,3 mm; olmayan grupta ise ortalama 9,32 ± 1,36 mm olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate whether the change in endometrial thickness between the end of the estrogen phase and the day of embryo transfer has an impact on the pregnancy rate in frozen-thawed embryo transfer (FET) cycles. METHOD: All patients who underwent FET cycles between May 2013 and October 2019, at Ankara University Department of Obstetrics and Gynecology, Infertility Clinic and IVF Center were retrospectively evaluated. The study included 283 cycles with complete data. The cycles were divided into two groups based on the calculation of the difference in endometrial thickness measurement between the day of embryo transfer and the end of estrogen administration. 89 cycles with thinning in the endometrium and 194 cycles without thinning were identified. In the thinning group, the cases were regrouped into 5% slices according to the degree of thinning. The primary outcome was clinical pregnancy, defined as the presence of fetal cardiac activity on ultrasound and live birth rates. As a secondary result, implantation rate and miscarriage rate were evaluated. RESULTS: There was no statistically significant difference between two groups in terms of age, body mass index (BMI), etiology of infertility, number of previous microinjection (ICSI), previous intrauterine surgery history, E2 level at the end of estrogen phase, number and stage of the embryos transferred. All patients had the same endometrial preparation protocol and all of them had grade A or B embryo transfer. The mean value of the endometrial thickness measured at the end of the estrogen phase was 10.24 ± 1.3 mm in the thinning group and 9,32 ± 1,36 mm in the non-thinning group.