Malign melanoma gelişiminde rol oynayan risk faktörleri
Risk factors in the development of malignant melanoma
  1. Tez No: 623069
  2. Yazar: ŞEHER BANU FARABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: MM sıklığı giderek artış gosteren, genç popülasyonda sık izlenen, morbidite ve mortalitesi yüksek bir deri kanseri türüdür. Erken tanı ve tedavi ile olguların normal yaşamlarını sürdürmeleri sağlanabilir. Bu nedenle MM gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin bilinmesi ve risk altındaki olgulara yönelik gerekli yaklaşımın sağlanması, halk sağlığı açısından önem taşımaktadır. Çalışmamızda, bu risk faktörlerinin Türk toplumunda tanımlanması ve erken tedavide hekimi yönlendirebilecek bulguların belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları ABD'nda takipli olan ve 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında MM tanısı almış olan, 18 yaş ve üzerindeki 234 olgu dahil edilmiştir. Olguların klinik başvuruları anında sosyodemografik, öyküden elde edilen özbildirime dayalı bulguları sorgulanmış olup, klinik bulguları kaydedilmiştir. Olguların tüm vücut muayeneleri el dermatoskopu ile iki farklı araştırıcı tarafından yapılarak kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 115'i kadın, 119'u erkek olmak üzere 234 olgu dahil edilmiş olup, olguların tanı anındaki yaş ortalamaları sırası ile 48.80 ve 52.78 olarak bulunmuştur. Olguların %59.8'inin üniversite mezunu, %40.2'sinin lise veya daha düşük eğitim düzeyine sahip olduğu saptanmıştır. MM alt tiplerine içerisinde; MİS, YYMM, NMM gruplarında eğitim düzeyi yüksek, LM+LMM ve ALM grubunda ise düşük olarak saptanmıştır (p>0.001). Olguların %78.2'sinin kentte, %21.8'inin ise kırda yaşadığı ve ALM grubunda kırda yaşama oranlarının, diğer MM alt tiplerine göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır (p0.001). Olguların %43.5'inde sigara kullanma öyküsü olup, alt tipler arasında sigara kullanım oranları açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Olguların %26.9'unda alkol kullanımı olup, MIS grubunda alkol kullanma oranı %46 olup, diğer MM alt tiplerine göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Olguların %17.94'ünde travma öyküsü mevcut olup, NMM (%27.6), ALM (%83.3), diğerleri (%19) alt tiplerinde travma görülme oranı anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p0.05). Olguların TVNS ortalaması 120.54 olarak bulunmuştur. Olguların 207'sinde (%88.5) TPM mevcut iken, 27'sinde 81 (%11.5) ÇPM olduğu saptanmış olup, TVNS açısından karşılaştırıldığında TPM'lı gruptaki olguların TVNS ortalaması 103.05 olarak bulunurken, ÇPM'lı olgularda TVNS ortalaması 254.66 olarak bulunmuştur. ÇPM'li olgulardaki TVNS'nin TPM'lı olgularından anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır (p0.001), orta-şiddetli yoğunlukta SL'su olan olgular alt tiplere göre sırası ile; MİS için %66.7, YYMM için, %71.7, NMM için %71.7, LM+LMM için %75.7, ALM için %37.5, diğerleri için ise %65.6 oranında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk Factors in the Development of Malignant Melanoma Objective: Melanoma is a skin cancer with a high morbidity and mortality rate, with an increasing frequency in the last decades. It is frequently observed in the young population. Therefore, knowing the risk factors that play a role in the development of MM and providing the necessary approach to the patients at risk is important for public health. In our study, it was aimed to identify these risk factors in Turkish society and to determine the findings that may direct the physician and the patient in early diagnosis and treatment. Material and Methods: Our study included 234 patients aged 18 and over who were followed up in Ankara University Faculty of Medicine, Department of Skin and Venereal Diseases and diagnosed with MM between January 1, 2018 and December 31, 2019. At the time of clinical presentation of the cases, sociodemographic and self-reported findings based on history were questioned, and clinical findings were recorded. All body examinations of the cases were performed by hand dermatoscope and recorded by two different researchers. Results: 115 women and 119 men, were included in this study. The mean age at the time of diagnosis was 48.80 and 52.78 for females and males, respectively. 59.8% of the cases were university graduates and 40.2% had high school or lower education levels. The level of education in MIS, YYMM, NMM groups was high and low in LM + LMM and ALM groups (p> 0.001). It was found that 78.2% of the cases lived in the city and 21.8% lived in the countryside and the rate of living in the countryside in the ALM group was significantly higher than other MM subtypes (p 0.001). There was a history of smoking in 43.5% of the cases and no significant difference was found between the subtypes in terms of smoking rates (p> 0.05). Consuming alcoholic beverages have been reported in 26.9% of the cases and rate in the MIS group was 46% and was significantly higher than other MM subtypes. History of trauma have been recorded in 17.94% of the cases, and the rate of trauma was found to be significantly higher in NMM (27.6%), ALM (83.3%), others (19%) subtypes (p 0.05). TBNC of the cases was found as 120.54. While SPM patients was present in 207 (88.5%) of the cases, 27 (11.5%) of them were found to have MPM. TBNC of the patients with SPM and MPM were found as 103.05 and 254.66, respectively. TBNC was found to be significantly high in MPM patients compared to SPM patients (p 0.001). Moderate-to-severe SL density rates were as follows according to subtypes; 66.7% for MIS, 71.7% for YYMM, 71.7% for NMM, 75.7% for LM + LMM, 37.5% for ALM, and 65.6% for others. MIS, YYMM, NMM, LM + LMM subtypes had a significantly higher moderate-severe solar lentigo incidence in other groups.