Çocukluk çağı kronik böbrek hastalarında eser element düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of trace element levels in chronic kidney patients in childhood
- Tez No: 623075
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BELTİNGE DEMİRCİOĞLU KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Eser elementler biyolojik sıvılarda veya dokularda çok düşük konsantrasyonlarda bulunan, kronik böbrek hastalarında bazen eksikliğe bazen de toksisiteye neden olabilen maddelerdir. Kronik böbrek hastalarının rutin izlemlerinde, eser elementlerin serum düzeyine bakılmamaktadır. Çalışmamızda çocukluk çağı kronik böbrek hastalarında eser element düzeylerini ve eser elementlerin antropometrik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nefroloji polikliniğine başvuran GFR 60 ml/dk/1,73 m2'nin altında olan kronik böbrek hastalığı (KBH) olan (n:64) çocuklar ile sağlıklı gönüllü (n:25) çocuklar çalışmaya alındı. KBH çocuklar evre 3-4 KBH (n:27), hemodiyaliz (HD) yapan (n:12) ve periton diyalizi (PD) yapan (n:25) grubu olarak ayrıldı. Tüm hastalarda ve kontrol grubunda, tam otomatik biyokimya otoanalizörü ile serumda çinko (Zn) ve bakır (Cu) ölçümü yapıldı. İndüktif olarak eşleşmiş plazma optik emisyon spektrometresi (ICP-OES) yöntemi ile de serumda selenyum (Se), manganez (Mn), kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), krom (Cr) ve nikel (Ni) ölçümü yapıldı. Hasta ve gönüllü gruplarının eş zamanlı antropometrik ölçümleri, biyokimyasal ve hematolojik tetkikleri yapıldı. Bulgular: Serum bakır medyan değeri; kontrol grubunda, 178 µg/dl (135.2 -270.3); evre 3-4 KBH'lerde, 129.4 µg/dl (108.6 -139.1); HD hastalarında, 106.35 µg/dl (96.25 - 130.5); PD hastalarında, 135.4 µg/dl (122.5 -144.4) olarak saptandı. Bakır düzeyi, kontrol grubunda hasta gruplarına kıyasla yüksek saptandı ve bu fark anlamlıydı (p=0.001). Serum Zn, Cr, Ni, Se ve Pb düzeylerinde gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Trace elements are substances found in very low concentrations in biological fluids or tissues, which can sometimes cause deficiency and toxicity in chronic kidney disease patients. In the routine follow-up of chronic kidney patients, serum levels of trace elements are not evaluated. In our study, we aimed to evaluate trace element levels and the relationship of trace elements with anthropometric and biochemical parameters in chronic kidney disease patients. Method: Children who were diagnosed as chronic kidney disease (CKD) (n: 64) with GFR below 60 ml/ min/1.73 m2 in Gaziantep University Hospital Department of Pediatric Nephrology and healthy voluntary children (n: 25) were included in the study. Patients with CKD were divided into stage 3-4 CKD (n: 27), haemodialysis (HD) (n: 12) and peritoneal dialysis (PD) (n: 25) groups. In all patients and in the control group, zinc (Zn) and copper (Cu) were measured in serum with a fully automatic biochemistry autoanalizer. Serum selenium (Se), manganese (Mn), lead (Pb), cadmium (Cd), chromium (Cr) and nickel (Ni) were measured by inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES) method. Simultaneous anthropometric measurements, biochemical and haematological examinations of patient and volunteer groups were performed. Results: Serum copper median value; in the control group, 178 µg / dl (135.2 -270.3); In stage 3-4 CKD patients, 129.4 µg / dl (108.6 -139.1); In HD patients, 106.35 µg / dl (96.25 - 130.5); In PD patients, 135.4 µg / dl (122.5 -144.4) was detected. Copper level was found higher in the control group compared to the patient groups, and this difference was significant (p=0.001). There was no significant difference between the groups in serum zinc Zn, Cr, Ni, Se and Pb levels (p>0.05).