İnterstisyel akciğer hastalıklarında BT skorlama sistemi kullanılarak fibrozisin radyolojik olarak derecelendirilmesi ve BT skorunun solunum fonksiyon testleri, hemogram parametreleri, kardiyak ve mediastinal bulgular ile karşılaştırılması
The radiological rating of the fibrosis by using computerized tomography scoring system in interstitial lung diseases and comparison of ct score with respiratory function tests, hemogram parameters, cardiac and mediastinal findings
  1. Tez No: 623081
  2. Yazar: İBRAHİM SÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZER GÖKASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmamızda İnterstisyel Akciğer Hastalıklarında; hastalığın takibinde, tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde ve fibrozisin derecelendirilmesinde klinik pratikte kullanılabilir objektif öngörücü parametreler bulmayı amaçladık. Çalışmamızda Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde (eski adı Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi) Ocak 2014-Ocak 2018 tarihleri arasında İnterstisyel Akciğer Hastalıkları tanısıyla takip edilen, sistemde Toraks BT, solunum fonksiyon testi ve hemogram sonuçlarının her üçü de bulunan hastalar dahil edildi. Aktif enfeksiyonu, pulmoner tromboembolisi, malignitesi ve plevral effüzyonu olan hastalar, akciğer ve mediasten cerrahisi geçirenler, toraks BT'lerinde çekim artefaktları olanlar ile sistemde toraks BT, solunum fonksiyon testi ve hemogram sonuçlarından herhangi biri bulunmayan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Yaşları 47 ila 79 arasında değişen 26'sı kadın, 37'si erkek olmak üzere toplam 63 hasta çalışmamızda retrospektif olarak değerlendirildi. İnceleme Radyoloji Anabilim Dalı Tomografi ünitesinde yer alan Toshiba Aquilion (Toshiba Aquilion CT, Toshiba Medical System, Japonya) çok kesitli BT cihazı ile yapıldı. Bunun yanı sıra hastane bilgi sistemi olan Enlil-HBYS (Enlil Eroğlu, Eskişehir) sistemi kullanılarak her hastaya ait solunum fonksiyon testleri ile hemogram sonuçları iş istasyonlarında değerlendirildi. Bulgular:Warrick skorlama sistemini kullanarak oluşturduğumuz üç farklı İAH grubunda Nötrofil sayısı, NLO, PLO, PNO ve MPV değerleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:In our study, In interstitial lung diseases (ILD); We aimed to find objective predictive parameters that can be used in clinical practice in the follow-up of disease, evaluation of response to treatment and grading of fibrosis. Materials and Methods: In our study, patients who were followed up with the diagnosis of Interstitial Lung Diseases (ILD) between January 2014 and January 2018 in Afyonkarahisar Health Sciences University Medical Faculty Hospital (formerly Afyon Kocatepe University Faculty of Medicine) were included in the system. Patients who had active infection, pulmonary thromboembolism, malignancy and pleural effusion, those with lung and mediastinal surgery, those with shooting artifacts in thoracic CTs, Thorax CT, respiratory function tests and hemogram results were excluded from the study. A total of 63 patients (26 females and 37 males), aged 47 to 79 years, were retrospectively evaluated in our study. The review was performed with the Toshiba Aquilion (Toshiba Aquilion CT, Toshiba Medical System, Japan) multislice CT device in the Radiology Department Tomography unit. In addition, the hospital information system, Enlil-HBYS (Enlil Eroğlu, Eskişehir) system, each patient's respiratory function tests and hemogram results were evaluated at workstations. Results:Neutrophil count, NLR, PLR, PNR and MPV values were evaluated in three different groups of ILD groups that we created using Warrick scoring system. As CT scores increased, Neutrophil counts and NLR values of patients increased and PNR values decreased.