Romatoid artrit ve osteoartrit ile takipli hastalarda temporomandibular eklemin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the temporomandibular joint by ultrasonography in patients with romatoid arthritis and osteoartritis.
- Tez No: 623090
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN MURAT TURGAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid artrit(RA) sinovyal membranları tutan, temporomandibular eklem tutulumu da gözlenen sistemik inflamatuar bir hastalıktır. Temporomandibular eklemin en yaygın artrit tipi ise dejeneratif artrit olup sıklıkla travma, radyoterapi, geçirilmiş cerrahiler sonrası çene ekleminde dejeneratif değişikliklere bağlı olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı sistemik inflamatuar bir artrit olan Romatoid artrit ile takipli hastalarda Temporamandibular eklemin Ultrasonografi ile radyolojik olarak incelenmesi ve bu bulguların osteoartrit ile takipli hastalarda ve sağlıklı popülasyon da saptanan çene eklem bulguları ile karşılaştırılmasıdır. Materyal-Metod: Çalışmamız vaka- kontrol serisi olup romatoid artrit ile takipli 20, çene bölgesi dışında osteartrit tanısı alan 20 ve çene eklemini ilgilendiren hastalığı bulunmayan 20 gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların sosyodemografik özellikleri kaydedilmiştir. Ek olarak RA grubundaki gönüllülerden hastalık tanı yılı, kullandığı ilaçları, ESR ve CRP değerleri, RF ve Anti-CCP antikor varlığı, DAS-28 skorları not edilerek görsel analog ölçeği ve sağlık değerlendirme ölçeği uygulanmıştır. Temporomandibular eklem şikayetleri, fizik muayene bulguları kaydedilmiştir. Katılımcılara temporamandibular eklem patolojileri saptamak amacıyla temporomandibular eklem USG uygulanmıştır. 18 yaşın altında, aktif malignitesi olan, çene eklemini ilgilendiren operasyon öyküsü, geçirilmiş çene travması öyküsü bulunan, baş/boyuna radyoterapi alan ve bifosfanat kullanım öyküsü olan hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: RA grubunda 17, OA grubunda 17, sağlıklı grupta 16 kadın gönüllü olup ortalama yaş RA grubunda 56,2, OA grubunda 54,0 ve sağlıklı grupta 50,2 olarak görüldü. RA grubunda tanı süresi ortalama 13,9 yıl olup anlamlı olarak OA grubuna göre daha daha yüksek saptandı(p=
Özet (Çeviri)
Introduction: Rheumatoid arthritis (RA) is a systemic inflammatory disease involving synovial membranes that can also be observed temporomandibular joint involvement. The most common arthritis type of the temporomandibular joint is degenerative arthritis depending on whether they may be degenerative in the jaw joint after trauma, radypterapy and previous surgeries. The aim of this study was to investigate the Temporamandibular joint by ultrasonography in patients with rheumatoid arthritis, a systemic inflammatory arthritis, and to compare these findings with patients with osteoarthritis and healthy population. Patients and Method: In this study, 20 volunteers diagnosed as rheumatoid arthritis, 20 volunteers diagnosed with ostearthritis outside the jaw region and 20 volunteers without jaw joint disease were included in the case-control series. Sociodemographic characteristics were recorded. In addition, year of disease diagnosis, medication, ESR and CRP values, presence of RF and Anti-CCP antibody, DAS-28 scores were recorded from volunteers in RA group and visual analog scale and health assessment scale were applied to the participants. Temporomandibular joint complaints were questioned, and physical examination findings were recorded. Temporomandibular joint USG was performed in order to detect temporamandibular joint pathologies. Patients under the age of 18, with active malignancy, history of operation of the jaw joint, history of previous jaw trauma, head / neck radiotherapy and history of bisphosphanate use were excluded from the study. The obtained data were compared statistically. Results: 17 women in the RA group, 17 women in the OA group, 16 women in the healthy group, the average age was 56.2 in the RA group, 54.0 in the OA group and 50.2 in the healthy group. The duration of diagnosis in the RA group was 13.9 years, and was significantly higher than the OA group (p =