Tiroid papiller kanser hastalarında serum Kaspaz-9, BCL-2 ve Golgi P73 düzeyinin incelenmesi
Examination of serum Caspase-9, BCL-2 and Golgi P73 levels in thyroid papillary cancer patients
- Tez No: 623091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALEF OKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tiroid kanserleri en sık görülen endokrin malignitelerden biridir. Tiroid kanserinin görülme sıklığı yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir. Papiller tiroid kanseri (PTK) tüm tiroid kanserleri içinde en sık görülenidir. Hastalığın gelişiminde çeşitli genetik ve çevresel faktörler sorumludur. Bu çalışmada amacımız; papiller tiroid kanserinde Golgi Protein 73 (GP73), B hücreli lenfoma lösemi-2 (BCL-2) ve Kaspaz-9 (CASP9) seviyelerini belirlemek ve sağlıklı kontrollerdeki düzeyleri ile karşılaştırmaktır. Bu çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniğine başvuran 31 adet papiller tiroid kanseri hastası ve 44 adet sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hasta ve kontrollerin serum GP73, BCL-2, CASP9 düzeyleri ticari ELISA (Enzime Bağlı İmmünosorban Testi) kiti kullanılarak ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, serum GP73 (p = 0,0253), BCL-2 (p < 0,0001), CASP9 (p = 0,0055) seviyeleri hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak artan CASP9 düzeyinin PTK hastalarında artmış apoptotik aktivitenin bir göstergesi olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca CASP9 ve BCL-2'nin apoptozun düzenlenmesindeki sırayla apoptotik ve anti-apoptotik rolleri göz önüne alındığında PTK hastalarında bozulmuş apoptotik dengenin hastalığın oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Son olarak serum GP73 ölçümünün PTK tanısında kullanılabilecek bir biyobelirteç adayı olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancers are one of the most common endocrine malignancies. The incidence of thyroid cancer varies according to age and gender. Papillary thyroid cancer (PTC) is the most common of all thyroid cancers. Various genetic and environmental factors are responsible for the development of the disease. Our aim in this study; to determine Golgi Protein 73 (GP73), B cell lymphoma leukemia-2 (BCL-2) and Caspase-9 (CASP9) levels in papillary thyroid cancer and compare them with the levels of healthy controls. This study included 31 papillary thyroid cancer patients and 44 healthy controls who applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases Clinic of Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Research and Application Hospital. Serum GP73, BCL-2, CASP9 levels of patients and controls were measured using the commercial ELISA (Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay) kits.