Bir sezon boyunca sürdürülen çok düzeyli hedef belirleme programının takım değişkenleri üzerine etkisi
The effects of a season-long multilevel goal-setting intervention on team variables
  1. Tez No: 623089
  2. Yazar: DENİZ DURDUBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA KORUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir sezon boyunca uygulanan çok düzeyli takım hedef belirleme programının takım sargınlığı, kolektif yeterlik ve bireysel performans düzeylerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya, bölgesel düzeyde mücadele eden 6 voleybol takımından toplam 81 kadın sporcu (¯xyaş=16,57;Ss=0,25) katılmıştır. Takımlar, program gereksinimleri göz önüne alınarak, çok düzeyli hedef belirleme programının uygulandığı, deney grubu (n=3;¯xyaş=16,76;Ss=0,43) ve herhangi sistematik bir müdahalenin uygulanmadığı kontrol gruplarına (n=3;¯xyaş=16,38;Ss=0,26) atanmışlardır. Tüm katılımcılar sezon boyunca üç kez olmak üzere (sezon başı, ortası ve sonu) kolektif yeterlik ve sargınlık ölçeklerini doldurmuşlardır. Ayrıca deney grubundaki katılımcıların bireysel performans düzeyleri, performans profilleri ile sezon başı ve sezon sonu olmak üzere iki kez ölçülmüştür. Deney ve kontrol gurubu sporcularının sargınlık ve kolektif yeterlik algılarındaki sezon boyunca yaşanan değişimler, ilk ölçümlerin kontrol edildiği MANCOVA analizi ile test edilmiştir. Deney grubundaki sporcuların performans profili puanlarının sezon öncesi ve sezon sonu arasındaki değişimi bağımlı örneklem t testi ile incelenmiştir. Analiz sonuçları, deney ve kontrol grupları arasında kolektif yeterlik ve sargınlık değişkenleri açısından anlamlı bir farkın olduğunu [F(6,67)=4,393;p=,001,x2=,28], takip eden ANCOVA analizleri ise hedef belirleme programı uygulanan deney grubundaki takımların kolektif yeterlik ve sargınlık algılarının sezon süresince arttığını, kontrol grubundaki algıların ise düştüğünü göstermiştir [FII(1,72)=6,909:p=,011,x2=,09; FIII(1,72)=5,327:p=,024,x2=,07]. Bununla birlikte deney grubundaki sporcuların sezon öncesi performans profili puanları ile sezon sonu performans profili puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (z=-1,040;p=,298,r=-,23). Bu sonuçlar, çok düzeyli takım hedef belirleme programının takım düzeyindeki sargınlık ve kolektif yeterlik algıları üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of a season-long multilevel goal-setting intervention on team cohesion, collective efficacy, and individual performance levels. Participants were 81 female volleyball players (Mage=16,57;SD=0,25) from 6 teams that were competing in regional leagues. According to their eligibility for the program implementation, the teams were assigned to the experimental group (n=3;Mage=16,76;SD=0,43), where the multi-level goal setting program was applied, and the control group (n=3;Mage=16,38;SD=0,26) where no systematic intervention was applied. All participants completed questionnaires assessing perceptions of team cohesion and collective efficacy at 3 time-points (beginning, midseason, and end-season). Also, the individual performance levels of participants in the experimental group were assessed twice, at the beginning and the end of the season with performance profiles. The differences of collective efficacy and team cohesion perceptions between the control group and the experimental group examined through MANCOVA analysis which first measurements were controlled. Findings suggest that there was a significant difference between groups in collective efficacy and team cohesion perceptions [F(6,67)=4,393; p=0,001,x2=,28]. Follow-up ANCOVA analysis showed that collective efficacy and team cohesion perceptions within the intervention group tended to rise, those perceptions within the control group decreased throughout the season [FII(1,72)=6,909:p=.011,x2=,09; FIII(1,72)=5,327:p=,024,x2=,07]. In addition, there was no significant difference between preseason and end-season measurements of performance profile levels in the intervention group (z=-1,040;p=,298,r=-,23). These results highlight the positive effects of the multilevel goal-setting program on team cohesion and collective efficacy perceptions.