Aile hekimlerinin yazdığı reçetelerin akılcı ilaç kullanımı açısından incelenmesi
The examination of family physicians' prescriptions in terms of rational use of medicine
- Tez No: 623095
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aile Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Family Medicine, Pharmacy and Pharmacology, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul ilinde görev yapan aile hekimlerinin yazdığı reçetelerin DSÖ'nün göstergeleri doğrultusunda AİK açısından incelenmesidir. Kesitsel türde olan bu çalışmada, İstanbul ilinde görev yapan ve sistematik örneklemeyle seçilen 1431 aile hekiminin 2016 yılında yazmış olduğu 5.936.852 adet reçete incelendi. Ayrıca hekimler reçete başına düşen ilaç sayısı, maliyet ve antibiyotik ilaç sayısına göre sıralandı. Üç kriterin ikisinde üst çeyrekte yer alan hekimler (ÜÇH) ile alt çeyrekte yer alan hekimlerin (AÇH) reçeteleme performansları karşılaştırıldı. Çalışmanın bulgularına göre reçete başına düşen tanı sayısı 1,94±1,70, kalem sayısı 2,79±1,94, kutu sayısı 6,04±4,48 ve maliyet ise 107,62±327,50 (ÇA: 18,54-105,33) TL'dir. En çok reçete yazılan grup 18-64 yaş kadınlardır. Reçetelerin %49,6'sını tek tanılı reçeteler oluşturmaktadır. Hipertansiyon hem tüm reçetelerde hem de tek tanılı reçetelerde ilk sırada yer almaktadır (sırasıyla %9,8 ve %9,5). ''Soğuk algınlığı ilaçları'' her iki grupta da en sık yazılan ilaçlardır (sırasıyla %7,1 ve %11,3). Çalışmada detaylı incelenen enfeksiyon hastalığı tanılarında reçetelere yazılan antibiyotik yüzdesi akut sinüzitte %83,1, tonsillofarenjitte %70,4 ve diş çürüklerinde ise %90,3'tür. Hipertansiyon tedavisinde birlikte yazılması kontrendike olan ADEi ve ARB ilaçları reçetelerin %0,3'ünde birlikte yazılmıştır. Reçetelerin %1,7'sini oluşturan ve bir hastalık tanısı olmayan ''Genel Muayene'' tanılı reçetelerin toplam maliyeti 6.675.796,43 TL'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine prescriptions that is written by family physicians in Istanbul through WHO indicators in terms of rational use of medicine. As a cross-sectional study, 5.936.852 prescriptions which are written in 2016 by 1431 family physicians in Istanbul, who are selected through systematic sampling, were analyzed in this research. Furthermore, physicians are were listed according to the number of medicine, cost of medicine, and the number of antibiotics per prescription. The prescribing performances of physician groups who ranked in the 1st and 4th quarter in two of those three criteria, were compared. The findings of this research demonstrates that the number of diagnosis per prescription is 1,94±1,70 and the numbers of medicine and box per prescription are 2,79±1,94 and 6,04±4,48 respectively. The cost per prescription is 107,62±327,50 (IQR: 18,54-105,33). Women between 18-64 age appears as the group for which prescriptions are written at most. Single-diagnosis prescriptions comprise 49.6% of all prescriptions. Hypertension is ranked first in both all and single-diagnosis prescriptions (9.8% and 9.5% respectively). ''Common cold medications'' are most commonly written medicines in both groups of prescriptions (7.1% and 11.3% respectively). The percentage of antibiotic which was written in the prescriptions of infectious disease is 83.1% in acute sinusitis, 70.4% in tonsillopharyngitis and 90.3% in dental cavities. ACEi and ARB medicines, in which contraindication occurs if they are written together, are found to be written together in 0.3% of all prescriptions. The total cost for ''General Examination'' prescriptions without any diagnosed disease, which consist 1.7% of all prescriptions, is 6.675.796,43 TL.