Hemşirelerde mesleğe bağlılık ile tıbbi hataya eğilim arasındaki ilişki
The relationship between professional commitment and medical error tendency in nurses
- Tez No: 623096
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı“Hemşirelerde Mesleğe Bağlılık İle Tıbbi Hataya Eğilim Arasındaki İlişki”yi belirlemektir. Kesitsel ve ilişki arayıcı tasarımda ki araştırma 1 Eylül- 1 Kasım 2019 tarihleri arasında Gaziantep'te bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde yapıldı. Araştırmanın örneklemini 248 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Tanımlayıcı Özellikler Formu, Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği (HMBÖ) ve Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği (HTHEÖ) kullanıldı. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS 22.0 istatistik paket programı ile analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde Cronbach Alfa analizi, Frekans ve Yüzde dağılımı, Kolmograow-Smirnov, Shapiro-Wilk Normallik testi, Mann Whitney U, Varyans analizi, Kruskal Wallis testi, Korelasyon katsayısı ve Spearman korelasyon katsayısı testleri kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin %71.4'ü kadın, %50.4'ü evli ve %77'si lisans mezunudur. Hemşirelerin yaş ortalaması 29.16±6.73 olup %60.5'nin meslekte çalışma yılı 1-5 yıl, şu an bulunduğu birimde çalışma yılı ise 3.45±3.58'dir. Hemşirelerin %32.7'si yoğun bakım-ameliyathanede çalışmaktadır. Hemşirelerin %60.5'i tıbbi hataya tanık olmadığını, %78.2'si de daha önce tıbbi hata yapmadığını ifade etmiştir. Çalışmaya katılan hemşirelerin mesleğe bağlılık puan ortalaması 68.672±8.50 (orta düzeyin üzerinde) olarak belirlenmiştir. Hemşirelerin tıbbi hataya eğilim düzeylerinin 4.451±0.48 (tıbbi hataya eğilimlerinin düşük) olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerde mesleğe bağlılık düzeyinin artmasının tıbbi hataya eğilimi azalttığı saptanmıştır (r=0.17;p=0.005). Sonuç olarak mesleğine bağlı, mesleğini seven ve hemşirelik mesleğini ideal bir meslek olarak gören hemşireler mesleklerini icra ederken hasta güvenliğine daha çok önem vermektedir. Bu bağlamda hemşirelerde mesleğe bağlılığı arttırmaya ve tıbbi hataya eğilimi azaltmaya yönelik yasal düzenlemeler, çeşitli eğitim programları ve etkinliklerin düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine 'The Relationship Between Professional Commitment And Medical Error Tendency in Nurses'. The research in which is cross-sectional and regression analysis envisagement was carried out in a training and research hospital in Gaziantep between the 1st of September and the 1st of November in 2019. The sample of the study will be composed of all nurses (n = 248) working in the hospital.“Descriptive Features Form”,“Nursing Professional Commitment Scale”and“Malpractice Trend Scale in Nursing”were used as data collection tools in the study. The collected data were transfered to computer environment and analyzed with SPSS 22.0 statistical package program. Cronbach Alpha analysis, frequency and percentage distribution, Kolmograow-Smirnov, Shapiro-Wilk normality test, Mann Whitney U, variance analysis, Kruskal Wallis test, correlation coefficient and sperman correlation coefficient tests were used in the evaluation of the data. It was specified that 71.4 % of the nurses participating in the study were women, 50.4 % were married and 77% were bachelor's level graduates. The mean age of the nurses was 29.16±6.73 years. In the study, 60.5 % of the nurses had 1-5 years of work in the profession, 3.45 ± 3.58 years (min = 1, max = 18) in the current unit and 32% work in the intensive care unit and operating room. It was determined that 60.5% of the nurses did not witness medical errors and 78.2% of them did not make any medical mistakes before. The average of professional commitment score of nurses in the study was 68.672 ± 8.50 (above the middle level). It was determined that nurses tendency levels to medical errors were 4.451 ± 0.48 (low tendencies to medical errors). It has been determined that nurses' tendency to medical errors decreases with increasing the level of professional commitment(r=0.17;p=0.005). As a conclusion, nurses who are loyal their professions, love their professions and see this profession as an ideal occupation pay more attention to the safety of patients while they profess their occupations. In this sense it is suggested to organize legal arrangements for increasing the professional commitment, decreasing medical error tendency and organizing various educational programmes and activities.