Pediatri hemşireleri için moral distres revize-ölçeği Türkçe formunun geçerlik güvenirlik çalışması
Thvalidity reliability study of the morale distress revised-scale Turkish form for pediatric nurses
- Tez No: 623094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE ATLI ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Bireyin ahlaki bütünlüğünün ciddi bir şekilde tehlikeye girmesi ya da temel değerler ve yükümlülüklere göre hareket edememe ya da eylemlerinin istenilen sonuca ulaşmada başarısız olmasından dolayı ortaya çıkan sıkıntı”olarak tanımlanan moral distres, hemen hemen tüm sağlık çalışanları tarafından sağlık bakım ortamlarının tümünde deneyimlenmektedir. Günlük uygulama içeresinde sık sık etik karar verme gereğinin ortaya çıktığı, yoğun bakım üniteleri, onkoloji klinikleri gibi birimler moral distres yaşanması açısından daha da özellikli birimlerdir. Pediatri klinikleri ise örselenebilir bir gruba yönelik hizmetleri kapsadığı için bu birimler içinde yer almaktadır. Moral distresin, sağlık kurumunu, sağlık çalışanlarını ve bakım alan bireyi olumsuz etkilediği çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur. Moral distresle mücadele etmenin ilk adımı, mevcut durumun değerlendirilmesidir. Bu çalışma, pediatri hemşirelerine yönelik moral distres düzeylerini ölçmek için Hamric ve ark. (2012) tarafından geliştirilen“Moral Distress Scale-Revised Pediatric Nurse Questionnaire”in Türkçe uyarlamasını, geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yaparak alana özgü yeni bir ölçme aracı kazandırmak amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı desende planlanmış bir ölçek geçerlilik güvenilirlik çalışması olan araştırmanın evrenini, Ankara ilinde yer alan çocuk hastanelerinde görev yapmakta olan hemşireler oluşturacaktır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyecek, araştırma örneklemi ulaşılan ilk 210 hemşire oluşturulacaktır. Verilerin toplanmasında, Hemşire Bilgi Formu (EK 1), Moral Distress Scale-Revised Pediatric Nurse Questionnaire (EK 2) kullanılacaktır. Dil ve kapsam geçerliği çalışmasından sonra, ölçeğin yapı geçerliliği, açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi, iç tutarlılığı ise tüm madde ve alt boyutlar için Cronbach's Alpha kat sayısı değerlendirilerek hesaplanacaktır. Ölçek güvenirliği ise eş değer yarılar (split half) yöntemi kullanılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Moral distress, which is defined as sıkıntı the serious endangerment of the moral integrity of the individual or the failure to act according to the basic values and obligations or failing to reach the desired result moral, is experienced by almost all healthcare professionals in all health care environments. The units such as intensive care units, oncology clinics, where there is a need to make ethical decisions frequently in daily practice, are more specific in terms of experiencing moral distress. Pediatric clinics are included in these units because they include services for a traumatized group. Moral distress has been shown to adversely affect health institution, health care workers and caregiver by various studies. The first step in combating moral distress is to assess the current situation. In this study, Hamric et al. (2012), the Turkish version of the Dist Moral Distress Scale-Revised Pediatric Nurse Questionnaire, was designed to provide a new instrument specific to the field by conducting the validity and reliability study. The universe of the study, which is a descriptive planned validity and reliability study, will be composed of nurses working in pediatric hospitals in Ankara. Sample selection will not be made and the first 210 nurses will be formed. Nurse Information Form (ANNEX 1) and Moral Distress Scale-Revised Pediatric Nurse Questionnaire (ANNEX 2) will be used for data collection. After the language and scope validity study, the construct validity, explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis of the scale, and internal consistency will be calculated by evaluating the Cronbach's Alpha coefficient for all items and sub-dimensions. The reliability of the scale will be examined by using the split half method.