Ağır hadde işçilerinde kişiye özel tabanlık kullanımının ayak basınç analizi üzerine etkisinin incelenmesi
USE of custom made insoles in heavy metal workers investigation of its effect on pressure analysis
  1. Tez No: 623103
  2. Yazar: GÖZDE KESİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, ağır hadde işçilerinde kişiye özel tabanlık kullanımının ayak basınç analizi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla tasarlandı. Çalışmamıza, Dilovası Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Ağır Haddecilik A.Ş.'de çalışan ve dahil edilme kriterlerine uyan 89 erkek işçi alındı. Bireylerin yaş, boy, kilo, vücut kütle indeksi (VKİ), medeni hali, çocuk sayısı, meslek, sigara, alkol kullanımı, geçirilmiş operasyon varlığı sorgulanarak değerlendirme formuna kaydedildi. Bireylerin çıplak ayak ve tabanlıklı plantar basınç analiz değerlendirmeleri için statik pedobarografik cihazı (Sensörmedica, İtalya) kullanıldı. Tabanlık kullanımından önce ve sonra katılımcıların; ayak postür değerlendirmesi için“Ayak Postür İndeksi”, medial ark yüksekliğini ölçmek için“Naviküler Düşme Testi”, ayak fonksiyonelliğini ölçmek için“Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ)”, ağrı durumlarını değerlendirmek için“McGill Ağrı Anketi”ve yaşam kalitelerini ölçmek için“KF-36 (Kısa Form 36) Yaşam Kalitesi Anketi”kullanıldı. Veriler SPSS version 21 yazılımı ile analiz edildi. Bireylerin tabanlık kullanımı öncesi ile sekiz hafta tabanlık kullanımı sonrası plantar basınç analizleri karşılaştırıldığında; çıplak ayak değerlendirmelerinde anlık, 1. ay ve 2. ay ölçümlerinde anlamlı farklılık tespit edildi (p0,05). Naviküler düşme testi, ayak fonksiyon indeksi, ayak postür indeksi ve KF-36 yaşam kalitesi anketinin fiziksel fonksiyon, emosyonel iyilik hali, enerji ve genel sağlık algısı alt başlıklarında kişiye özel tabanlık kullanımında anlık, 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
This study on effects of custom made insoles use and it's impact on pressure analysis for heavy metal workers. 89 male workers working in Ağır Haddecilik A.Ş. located in Dilovası Organized Industrial Zone and meeting the inclusion criteria were included in our study. Age, height, weight, body weight index (BMI), marital status, number of children, occupation, smoking, alcohol use, and the presence of previous operations were questioned in the evaluation form. For plantar pressure analysis of individuals with bare foot and insoles, static pedobarographic device (Sensormedica, Italy) was used. Before and after the insoles use;“Foot Posture Index”for foot posture assesment,“Navicular Drop Test”to measure the height of the medial arc,“Foot Function Index (FFI)”to measure foot functionality,“McGill Pain Questionnaire”to evaluate pain conditons and“SF-36 Quality of Life Survey”to measure quality of life was used. Data obtained was analised with SPSS version 21 software. Comparison of plantar pressure analysis of individuals before the use of insoles and after eight weeks insoles; statistically substantial differences were found in the measurements of momentary, 1st and 2nd months in bare foot evaluations (p0.05).