Rituksimab ile tedavi edilen primer membranöz nefropatili hastaların klinik, biyokimyasal ve patolojik özellikleri
Clinical, biochemical and pathological features of patients with primary membranous nephropaty treated with rituximab
  1. Tez No: 623102
  2. Yazar: ARİF AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Membranöz nefropati (MN) diyabetik olmayan erişkinlerde en sık görülen glomerülonefrittir. Primer MN'de fosfolipaz-A2-reseptörüne (PLA2R) karşı gelişen otoantikor patogenezde rol alır. Bu çalışmada diğer immünsüpresif tedavilere dirençli primer MN'li hastalarda selektif B hücre blokajı sağlayan rituksimabın (RTX) etkisi incelendi. Materyal – Metod: Bu retrospektif çalışmaya nefrotik düzeyde proteinürisi ve biyopsi ile kanıtlı MN'si olan 48 hasta alındı. Tüm hastalar kortikosteroid, kalsinörin inhibitörleri veya mikofenolik asit türevlerini en az altı ay kullanmış nüks veya tedaviye refrakter hastalarından oluşmaktaydı. Hastalara en az 2 doz 375 mg/m2 RTX verilerek proteinüri ve serum albümin düzeyleri başlangıçta ve sırasıyla 3,6,12,18 ve 24. ayda kaydedildi. Bulgular: Çalışmadaki hastaların 27'si (% 56.3) erkekti. Yaş ortalaması 45.3±17.2 yıl idi. Serum anti-fosfolipaz-A2-reseptör (anti-PLA2R) antikoru bakılan 31 hastadan 23'ünde (% 74) pozitif saptandı. Hastaların RTX tedavisi sonrası proteinürilerinde 3,6,12,18 ve 24. ayda RTX öncesine göre anlamlı (p ˂ 0.05) düşüş gözlendi. RTX tedavi öncesi proteinüri ortalama 7±3,5 g/ gün iken en belirgin olarak 12. ayda 2,6±2,4 g/güne düştü. RTX tedavisi sonrası 3,6,12,18,24. ayda albümin değeri RTX öncesine göre anlamlı olarak (p ˂ 0.05) arttı. Tedavi öncesi ortalama albümin değeri 2,97±0,76 g/dl iken; RTX sonrası en belirgin 12. ayda 3,88±0,67 g/dl saptandı. Sonuç: Rituksimab tedavisi; diğer immünsüpresif tedavilere dirençli ve nüks eden primer MN tanılı hastalarda etkilidir.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Membranous nephropathy (MN) is the most common cause of glomerulonephritis in nondiabetic adults. In primary MN, autoantibody against phospholipase-A2-receptor (PLA2R) plays a role in pathogenesis. We, therefore, investigated effects of rituximab (RTX) on the outcome of patients with relapsed or refractory primary MN. Method: In this retrospective analysis, 48 patients with primary MN were evaluated. Patients, who had relapsed or refractory biopsy-proven disease, with a nephrotic-range proteinuria despite at least six months of prior immunosuppressive therapy using corticosteroids, calcineurin inhibitors or mycophenolic acid derivatives, which were used according to KDIGO guidelines. All patients received at least 2 doses of 375 mg/m2 of RTX. Proteinuria and serum albumin levels of the patients were recorded at baseline, and 3,6,12,18 and 24 months. Results: Of 48 patients who participated in this study, 27(56.3%) were male. Mean age was 45.3±17.2 years. Results of serum anti-phospholipase-A2-receptor (PLA2R) were available in 31 patients, 23 of whom (74%) were positive. Proteinuria levels at 3, 6, 12, 18, and 24 months after treatment with RTX showed a significant decrease when compared to baseline (p˂0.05) (Figure 1): From 7±3.5 g/24h at baseline to 2.6±2.4 g/24h at 12 months. Serum albumin levels at 3, 6, 12, 18, and 24 months after RTX significantly increased compared to baseline values (p˂0.05) (Figure 2): From 2.97±0.76 g/dl at baseline to 3.88±0.67 g/dl at 12 months. Conclusion: Treatment with RTX is effective in patients suffering from relapsed or refractory primary MN.