Sanatsal bir anlatım biçimi olan enstalasyonun bireyin kendini gerçekleme ve düşüncelerini anlatma ve yaratıcı bir kişilik oluşumuna katkısı (15-18 yaş grubu orta öğretim kurumlarında bir deneme)
Installation art analysed as a metod of expanding the idea of artistic expration to help the formation of a creative personality
- Tez No: 62311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE BENGİSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırmada, sanatsal anlatım biçimlerinden biri olan Enstalasyonun bireyin cendini gerçekleme, düşüncelerini anlatma ve yaratıcı bir kişilik oluşumuna katkısı ncelenmiştir. Araştırma 15-18 yaş grubu orta öğretim kurumları ile sınırlıdır. Bu araştırmada, Enstalasyonun motivasyona, gözlem gücüne, bireyin nesnelere anlam yükleme, nesneleri anlamlandırma ve genel yaratıcılığa etkisi analize edilmiştir.Anahtar Kelime : Enstalasyon
Özet (Çeviri)
In this research, the art form of installation which is one of the many artistic forms pratised in the artistic community at large, is examaned alongside the broadening of artistic perspective and the development of creative ability through this artistic practice. The research focuses on secondary education students between the ages of 15-18 years old. In this research, the effect of installation on motivation, observation strength, the individual's interpretation of objects an general creativeness is analyzed. Keyword : Installation