İlköğretim okullarında 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersinde sınıf içi öğretmen davranışlarını gerçekleştirme düzeyi
The Actualization level of the classroom teacher behaviours of the regular teachers social students at the 4 th and 5 th grades of the primary schools
  1. Tez No: 62312
  2. Yazar: SEVAL KÜÇÜKTEPE EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada İlköğretim Okullarında 4.ve ö.sınıf öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler öğretiminde sınıfiçi öğretmen davranışlarını gerçekleştirme düzeyleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ömeklemi, 1997-1998 öğretim yılında Bolu Merkezindeki 16 İlköğretim Okulunda 4. ve ö.sınıf öğretmeni olarak görev yapan 102 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmanın problemine ilişkin veriler gözlem formu kullanılarak, gözlem yoluyla elde edilmiştir. Araştırma verileri SPSS for Windows paket programında çözümlenmiş, Kruskal Wallis H. Testi ve Mann-Whitny U testi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır.Araştırma sonunda; öğretmenlerin çoğunun (% 69,6) anlatma yöntemini kullandığı saptanmıştır. Öğretmenlerin çoğunun (% 67,6) hiç değerlendirme yapmadığı saptanmıştır. 4 ve 5.sınıf öğretmenlerinin sınıfiçi davranışları arasında dersin genel ilkeler bölümünde“dili etkili, akıcı ve kurallara uygun olarak kullanıp, ses tonunu sınıfın ve konunun özelliklerine göre uygun olarak ayarlama”davranışlarında 4.sınıf öğretmenlerinin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Giriş bölümü anlatma yöntemi, tartışma yöntemi, örnek olay yöntemi, gösterip yaptırma yöntemi, sonuç ve değerlendirme bölümlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. öğretmenlerin cinsiyetlerine göre giriş davranışlarında örnek olay yöntemini erkek öğretmenlerin bayan öğretmenlerden, gösterip yaptırma yöntemini de bayan öğretmenlerin erkek öğretmenlerden daha etkili kullandıkları saptanmıştır. Öğretmenlerin cinsiyetlerine göre anlatma ve tartışma yönteminde, genel ilkeler, sonuç ve değerlendirme davranışları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğretmenlerin hizmet sürelerine göre giriş davranışları, anlatma, tartışma, örnek olay ve gösterip yaptırma yöntemlerinde, genel ilkeler, sonuç ve değerlendirme bölümü davranışları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğretmenlerin öğrenim durumlarına göre genel ilkeler bölümünde“dersteki etkinlikleri düzenli şekilde planlama”davranışlarında EğitimFakültesi mezunlarının lehine anlamlı bir fark saptanmıştır. Yine“dili etkili, akıcı ve kurallara uygun kullanabilme ”davranışını Eğitim Yüksek Okulu mezunlarının diğer okullardan mezun öğretmenlere göre daha çok gerçekleştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to identify the actualization level of the classroom teacher behaviours of the regular teachers teaching social studys at the 4 th and 5 m grades of primary schools. The subject of the study were the regular teachers (n=1 02) who were teaching social studies during the 1 997-1 998 academic year at the 4 th and 5 th grades of the primary schools in the center of Bolu. During the study 16 primary schools which were located in the center of Bolu were selected. During the study the data was collected by means of the observation forms. For the analysis of the data SPSS for Windows package program were used and Kruskal Wallis H. Test and Mann - Whitney U tests were alsoIV implemented. By the and of the study it was found that lecture was mostly used by the teachers. It was also found that most of the teachers didn't do the evaluation. Among the classroom behaviours of the 4 th and 5 th grade teachers in terms of the genaral objectives of the lesson, a sicnificant difference for was found the 4 th grade teachers an using the language effectively fluently and grammaticaly, and on adjusting the tone of the voice according to the characteristic of the classroom and the topic. On the other hand a sicnificant difference was not found on introducing the topic, lecturing, discussion, case, demonstration, result and evaluation parts. When the sexes of the teachers were concernet in terms of the entry behaviours, it was found that, male teachers were using the case more effectively than the female teachers, and was found that female teachers were using the demonstration technique more effectively. A significant difference was not found in relation to the sexes of the teachers in terms of lecturing and discussion technique general objectives, result and evaluation behaviours of the teachers. In terms of years of expirence in teaching of the teachers, a sicnificant difference was not found between the entry behaviours, lecturing discussion, case and demonstration techniques and general objectives, result and evalation behaviours. In the part of genaral principles according to the teachers' levels ofeducation, A significant difference war found in favour of the gradmather of Faculty of Education in teacher behaviours of planning classroom activities. In addition to these, it was noticed that the grades of education high school were mostly using the language effectively, fluently and grammaticaly actualizing the behaviours.