Hipotiroidili levotiroksin kullanan çocuk hastalarda lipid profili ve karotis intima media kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of lipid profile and carotid intima media thickness in child patients using levothyroxi̇ne for hypothyroi̇di̇sm
  1. Tez No: 623195
  2. Yazar: AYTÜL EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MECNUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Hipotiroidi, hipotalamo-pitüiter-tiroid aksının herhangi bir yerinde meydana gelen bir problem sonucu tiroid hormon yapımının azalması ya da hiç olmaması durumudur. Hipotiroidide artmış ateroskleroz riskinin hiperkolesterolemi'ye, özellikle de LDL-K artışına bağlı olduğu ifade edilmektedir. Hipotiroidinin aterosklerozla ilişkisini araştıran bazı çalışmalarda ateroskleroza neden olan değişikliklerin levotiroksin (LT4) tedavisi ile düzeldiği bildirilmiştir. Biz çalışmamızda; çocuk yaş grubundaki hipotiroidili hastalarda, aterosklerozun bağımsız bir göstergesi olan Karotis intima media kalınlığındaki (KİM) artışla, lipid metabolizmasındaki bozukluk arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Endokrinoloji bölümünde tanı alan ve takibi yapılan yaşları 1-17 yıl arasında değişen, levotiroksin tedavisi alan 30 hipotiroidili hasta ile 30 kontrol grubu arasında yapıldı. Örneklem grubumuzda TSH, sT4, sT3 LDL-K, Kolesterol, Trigliserid ve HDL-K düzeylerine bakıldı. Ayrıca bütün hastaların boy ve vücut ağırlıklarına, istirahat halindeki sistolik ve diastolik kan basınç değerlerine, karotis intima media kalınlıklarına (KIMK) bakıldı. Bulgular: Hasta grubu ve kontrol grubu arasında cinsiyet, yaş, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), SKB, DKB, sT4, TC, TG, LDL-K, HDL-K, KIMK açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Hypothyroidy, is decreased or absent thyroid hormone production as a result of a problem anywhere in the hypothalamo-pituitary-thyroid axis. It is stated that the increased risk of atherosclerosis in hypothyroidy is due to hypercholesterolemia, especially increase of LDL-K. In some studies, investigating the relation between hypothyroidism and atherosclerosis, changes causing atherosclerosis have been reported to improve with levothyroxine (LT4) treatment. In our study, we aimed to investigate the relationship between the impairment of lipid metabolism and increase of carotid intima media thickness (CIMT), which is an independent indicator of atherosclerosis, in pediatric patients with hypothyroidism. Materials and methods: This study was composed with 30 healthy controls and 30 hypothyroidism pediatric patients aged between 1-17 years who were diagnosed and followed-up in Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases, Department of Pediatric Endocrinology. TSH, sT4, sT3, LDL-K, Cholesterol, Triglyceride and HDL-K levels were identified in our sample group. Also, height and body weights, resting systolic and diastolic blood pressure values, carotid intima media thickness (CIMT) were identified in all patients. Findings: There was no significant difference between the patient group and the control group in terms of gender, age, height, body mass index (BMI), SKB, DKB, fT4, TC, TG, LDL-K, HDL-K, KIMK (p> 0.05).