Farelerde metotreksatla indüklenen oksidatif stress üzerine apigeninin koruyucu etkisi
Protective effect of apigenin on methotrexate-induced oxidative stress in mice
  1. Tez No: 623196
  2. Yazar: YELİZ AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KOCASARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada farelerde metotreksat (MTX) ile oluşturulan oksidatif hasara karşı apigeninin (Apig) koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada her bir grupta 12 adet olmak üzere toplam 48 adet CD-1 erkek fare kullanıldı. Farelere ad libitum pelet yem ve su verildi. Çalışmada kontrol, MTX, Apig ve Apig+MTX'in birlikte verildiği grup olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna 4 gün süreyle periton içi (p.i) %0,1 dimetilsülfoksit (DMSO) içeren %0,9'luk NaCl (2 mg/kg c.a) verildi. Apigenin grubuna 4 gün süreyle 3 mg/kg/c.a/gün p.i (DMSO içinde) Apig, MTX grubuna tek doz 4. günde 20 mg/kg/c.a/gün MTX (fizyolojik NaCl içinde) uygulandı. Apig+MTX'in birlikte verildiği gruba ise 7 gün süreyle 3 mg/kg/c.a/gün p.i Apig, 4. gün tek doz 20 mg/kg/c.a MTX p.i verildi. Çalışma sonunda kan, karaciğer ve böbrek örnekleri alındı. Serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT) ve aspartat aminotransferaz (AST) ile kreatinin; hemolizatlar ile karaciğer ve böbrek homojenatlarında katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve glutatyon (GSH) seviyeleri ile plazma, karaciğer ve böbrek homojenatlarında malondialdehit (MDA) ve süperoksit dismutaz (SOD) seviyeleri ölçüldü. Ayrıca karaciğer ve böbrek örneklerinde histopatolojik incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the protective effect of apigenin (Apig) against oxidative damage induced by methotrexate (MTX) in mice. A total of 48 CD-1 male mice, 12 in each group, were used in the study. Mice were given ad libitum pellet feed and water. In the study, 4 groups were formed as control, MTX, Apig and Apig + MTX. The control group received 0.9% NaCl (2 mg/kg b.w) containing 0.1% dimethylsulfoxide (DMSO) intraperitoneally (i.p) for 4 days. Apigenin group received 3 mg/kg/b.w/day i.p (dissolved in DMSO) apigenin for 4 days and methotrexate group was given a single dose of 20 mg/kg/b.w/day i.p methotrexate (dissolved in 0.9% NaCl) on the 4th day. Apig+MTX group was given 3 mg/kg/b.w/day p.i Apig for 7 days and single dose 20 mg/kg/b.w MTX on 4th day. Blood, liver and kidney samples were taken at the end of the study. In serum samples, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST) and creatinine, in hemolysates, liver and kidney homogenates catalase (CAT), glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GSH-Px) levels and in plasma, liver and kidney homogenates MDA and SOD levels were measured. Histopathological examinations of liver and kidney samples were also performed.