Sıçanlarda oluşturulan renal iskemi reperfüzyon modelinde askorbik asit ve magnezyumun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of ascorbic acid and magnesium in renal ischemia reperfusion model in rats
- Tez No: 623230
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE DENİZ ÖZZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Cerrahi girişimler sırasında iskemi reperfüzyon hasarından en çok etkilenen organlardan biri böbrektir. Bu çalışmanın amacı; sıçanlarda oluşturulan renal iskemi reperfüzyon hasarı modelinde iskemi öncesi uygulanan askorbik asit ve magnezyumun ayrı ayrı ve birlikte uygulanmasının etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: DEÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayının ardından ağırlıkları 250-300 g arasında değişen 35 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan 5 gruba ayrıldı. Sham Grubu (n=7)'na laparotomi, diğer gruplara 45 dak iskemi ve 240 dak reperfüzyon uygulandı. İR Grubu (n=7)'na ilaç uygulanmadı. Askorbik Asit Grubu(n=7)'na iskemiden 1 saat önce 250 mg/kg askorbik asit, Magnezyum Grubu (n=7)'na iskemiden 1 saat önce 200 mg/kg magnezyum sülfat, Askorbik Asit + Magnezyum Grubu) (n=7)'na iskemiden 1 saat önce aynı dozlarda askorbik asit ve magnezyum sülfat intraperitoneal olarak uygulandı. Alınan renal dokularda MDA ve GSH konsantrasyonları belirlendi, kan örneklerinde serum BUN ve Kreatin düzeyleri ölçüldü. Histolojik incelemeler için H&E ve PAS boyamaları, apopitotik hücre incelemeleri için TUNEL immünohistokimyasal boyaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Kidney is one of the most affected organs of ischemia reperfusion injury during surgical procedures. The aim of this study is to determine effectiveness of ascorbic acid and magnesium administration seperately or combined before ischemia on the rat model of renal ischemia and reperfusion damage. Materials and Methods: After the approval of the DEU Local Ethics Board of Animal Experiments, 35 Wistar albino male rats ranging in weight from 250-300 g were divided into 5 groups. The Sham Group (n=7) was a laparotomy, 45 min ischemia and 240 min reperfusions were applied to other groups. No drugs were applied to the IR Group (n=7). 250 mg/kg ascorbic acid 1 hour before ischemia in the Ascorbic Acid Group (n=7), Magnesium Group (n=7) was administered to 200 mg/kg magnesium sulfate 1 hour before ischemia, ascorbic acid and magnesium sulfate intraperitoneal in the same doses 1 hour before ischemia (n=7). MDA and GSH levels were determined in the renal tissues received, serum BUN and creatine levels were measured in blood samples. H&E and PAS paintings for histological examinations, TUNEL immunohistochemical staining for apoptotic cell examinations.