Sıçanlarda oluşturulan renal iskemi reperfüzyon modelinde askorbik asit ve magnezyumun karaciğerdeki uzak organ hasarına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of ascorbic acid and magnesium on liver as a remote organ damage in renal ischemia-reperfusion model in rats
  1. Tez No: 673714
  2. Yazar: MÜCAHİT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Renal İ/R, böbreklerde oluşturduğu hasarın yanı sıra yaşamsal önem taşıyan kalp, akciğer, beyin ve karaciğer gibi uzak organların disfonksiyonuna da neden olabilir. Bu çalışmanın amacı; sıçanlarda oluşturulan renal iskemi reperfüzyon hasarı modelinde, Renal İ/R'nun indüklediği karaciğerdeki uzak organ hasarına magnezyum ve askorbik asitin etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada ağırlıkları 250-300 g arasında değişen 35 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan 5 gruba ayrıldı. Sham Grubu (n=7)'na laparotomi, diğer gruplara 45 dak iskemi ve 240 dak reperfüzyon uygulandı. İR Grubu (n=7)'na ilaç uygulanmadı. Askorbik Asit Grubu(n=7)'na iskemiden 1 saat önce 250 mg/kg askorbik asit, Magnezyum Grubu (n=7)'na iskemiden 1 saat önce 200 mg/kg magnezyum sülfat, Askorbik Asit + Magnezyum Grubu) (n=7)'na iskemiden 1 saat önce askorbik asit ve magnezyum sülfat intraperitoneal olarak uygulandı. Karaciğer dokularında MDA, GSH, Kaspaz-3 ve SOD konsantrasyonları belirlendi, kan örneklerinde serum ALT, AST, albumin ve bilirubin düzeyleri ölçüldü. Histolojik incelemeler için H&E ve PAS boyamaları, apopitotik hücre incelemeleri için TUNEL immünohistokimyasal boyaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Renal ischemia-reperfusion ( I/R) may cause dysfunction of distant organs such as the heart, lung, brain, and liver, as well as damage to the kidneys. The aim of this study is to investigate the effects of magnesium and ascorbic acid on the liver as remote organ damage induced by renal ischemia-reperfusion. Materials and Methods: In this study include 35 Wistar albino male rats ranging in weight from 250-300 g were divided into 5 groups. The Sham Group (n=7) was a laparotomy, 45 min ischemia and 240 min reperfusions were applied to other groups. No drugs were applied to the IR Group (n=7). 250 mg/kg ascorbic acid 1 hour before ischemia in the Ascorbic Acid Group (n=7), Magnesium Group (n=7) was administered to 200 mg/kg magnesium sulfate 1 hour before ischemia, ascorbic acid, and magnesium sulfate intraperitoneal in the same doses 1 hour before ischemia (n=7). MDA, GSH, Caspase-3, and SOD levels were determined in the liver tissues received, serum ALT, AST, Albumin, and Billurbine levels were measured in blood samples. H&E and PAS paintings for histological examinations, TUNEL immunohistochemical staining for apoptotic cell examinations.