Mekânsal tasarımda eskiz kullanımları ve eskize karşı tutumların belirlenmesi
The use of sketch in spatial design and determination of attitudes against the sketch
- Tez No: 623240
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ön çalışma veya taslak anlamına gelen“eskiz”tasarım sanatlarında kullanılan bir kavramdır.Son yıllarda bilgisayar teknolojileri kullanarak bilgisayar destekli tasarımla tasarım taslakları anlatılmaya çalışılmaktadır.Bu tez çalışmasında amaç, tasarımsal çalışmalarını eskiz dilinin mantıksal nasıl bir yapıya sahip olduğunun incelemektir.Tasarımda eskizin önemi yaklaşımı ile eskizin türleri, nitelikleri irdelenmiş ve bu yaklaşımlar doğrultusunda bir amaç ortaya çıkarılmıştır. Ünlü mimarların Bilgisayar destekli tasarımla eskiz çalışmalarının karşılaştırılması yapılmış ve bu karşılaştırmalar mantığında değerlendirmelerde bulunulmuştur.Yöntem kısmında; Michel Fuocault'un bakış açısından yola çıkılmış, belirlenen kriterlerle ünlü mimarların eskiz ve bilgisayar destekli tasarımları bu doğrultuda irdelenmiştir. Bu incelemeler yapılırken, Fuocault' un söylem analizinden ve derinlemesine (enformel, biçimsel olmayan) görüşmelerden faydalanılmıştır. Görüşmeler çerçevesinde yüz dokuz adet anket çalışması yapılmış tasarım kullanıcılarının görüşleri alınmış, ortaya çıkartılan başlıklar sayesinde eskizin önemi ve dili üzerine anlamlı bulgular elde edilmiştir.Ortaya koyulan bulgulardan en dikkat çekici olanı ise kullanıcıların büyük bir kısmının eskizle tasarıma bakış açılarının aynı oranda olmasıdır.Sonuç olarak bu çalışmada eskize yönelimin fazla olması gerektiği bunun tasarım hayatıyla harmanlandığında çalışmalardaki ifade dilinin oldukça kuvvetlenebileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sketch, which means preliminary work or draft, is a concept used in design arts. In recent years, computer aided design using computer technologies has been tried to be made and explained. The main purpose of this thesis is to examine the structure and function of sketch language in design studies. The importance, approach, and types of a sketch in design have been examined; the purpose has been developed in line with these approaches. The comparison of the computer aided designs of the famous architects with the sketches has been compared and they have been evaluated as a result of these comparisons. In the method section, from the point of view of Michel Foucault, sketches and computer-aided designs of famous architects with the criteria determined have been examined in this direction. Foucault's discourse analysis and informal (informal) interviews have been used during these examinations. One hundred and nine questionnaires have been conducted within the framework of the interviews, the opinions of the design users have been take and significant findings have been obtained on the importance and language of the sketch thanks to titles that have been revealed.The most remarkable of the findings that have been found is that the majority of users have the same perspective on sketching and computer-aided design.As a result, in this study, it has been shown that sketch orientation should be more and when this is blended with the design life, the expression language in the studies can be highly strengthened.