Sitrülin kullanımının sporcu performansı üzerine etkisi: Meta-analizi çalışması
The effect of citrulline use on sports performance: Meta-analysis
  1. Tez No: 623239
  2. Yazar: AYŞE AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyoistatistik, Spor, Nutrition and Dietetics, Biostatistics, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nitrik oksit üretimini artırarak egzersiz performansına pozitif etki ettiği düşünülen sitrülin, gün geçtikçe özellikle spor yapan kişilerde yaygın olarak kullanılmakta olan bir diyet destek ürünüdür. Sitrülin metabolizmadaki düzenleyici özellikleri ve nitrojen homeostazında önemli rolleri nedeniyle etkili olduğu düşünülen non-esansiyel bir amino asittir. Pek çok araştırıcı tarafından güç ve dayanıklılık performanslarına ilişkin olumlu veya olumsuz etki edebilecek sonuçlar araştırılmış, ancak karmaşık sonuçlar bildirilmiştir. Bu tez çalışmasında amaçlanan, sporcularda egzersiz sırasında güç çıktısını-performansı artırmak için sitrülin desteğinin etkileri konusundaki sınır değerleri, meta analizi yöntemi kullanarak belirlemek ve ayrıca kas gelişiminin yanı sıra yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini derleyerek sunmaktır. Bu çalışmada sitrülin desteğinin sağlıklı erkek ve kadın bireylere yüksek yoğunluk gerektiren egzersiz performanslarındaki etkiyi değerlendirmek amacıyla hakemli, ingilizce, orijinal araştırma çalışmalarını bulmak için PubMed / Medline, Sciencedirect, Google Scholar ve Web of Science gibi veritabanı kapsamlı, sistematik bir literatür taraması yapılmıştır. Meta analizi yöntemi için gerekli olan ve literatür taraması sonucu elde edilen mevcut 148 bilimsel çalışmadan hangisinin yönteme dahil edilmesi gerektirdiğini belirlemek amacıyla bağımsız olarak incelemeler gerçekleşmiştir. Bu incelemeler sonucunda yöntem için kullanılabilecek 12 çalışma meta analizi şartlarına uygun bulunduğu için ayırt edilmiştir. Meta analizi yöntemini uygulamak için dahil etme kriterlerini sağlayan toplam 12 bağımsız çalışma detaylı olarak incelenmiştir. Sonrasında çalışmalar iki grup altında değerlendirilmiştir. Birinci gruptaki yedi çalışmanın meta analizi sonucunda random effects modele göre ortalama farklılıkları (MD) (MD , % 95 güven aralığı (CI)) ,-0.07 (-0.59; 0.44) şeklinde bulunmuştur. İkinci gruptaki beş çalışmanın meta analizi sonucunda random effects modele göre ortalama farklılıkları (MD, % 95 CI) -0.44 (-1.10; 0.23) şeklinde bulunmuştur. Çalışmalarda heterojenite testi önemli bulunmuş olması nedeni ile random effects modeli birinci çalışmada ( τ2 = 0.2305, I2= % 67 ) ve ikinci çalışmada ( τ2 = 0.4730, I2= % 88 ) olarak belirlenmiştir. Literatür taraması sonucu gerçekleştirilen meta analizi uygulaması için sonuçlar, sitrülin malat desteğinin plasebo gruba oranla karışık tipte gerçekleştirilen performanslar için -0.07, patlayıcı güç gerektiren egzersiz performansları için ise -0.44 olarak ortalama farklılıkları hesaplanmıştır. Analizlerden elde edilen etki büyüklüğü küçük gözlemlenmesine rağmen müsabaka sonuçlarının küçük oranlarla ortaya çıkan farklar ile belirlenen, üst düzey sporcular üzerinde sonuç etkili olabilmektedir. Ayrıca meta analizi sonuçlarına göre, özellikle patlayıcı güç gerektiren egzersizlerde sitrülin malat desteğinin, sporcuların kan laktat seviyeleri üzerinde etkili olduğuda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Citrulline, which is thought to have positive effects on exercise performance by increasing nitric oxide production, is a dietary supplement product that is widely used especially in people doing sports. Citrulline is a non-essential amino acid that is thought to be effective because of its regulatory properties in metabolism and important roles in nitrogen homeostasis. Many researchers have investigated results that may have a positive or negative impact on strength and endurance performance, but complex results have been reported. The aim of this thesis is to determine the limit values on the effects of citrulline support in athletes during exercise to increase the power output-performance by using meta-analysis method and also by compiling the effects on muscle development as well as quality of life. In this study, a comprehensive systematic literature review such as PubMed / Medline, Sciencedirect, Google Scholar and Web of Science was conducted to find peer-reviewed, English, original research studies to evaluate the effect of citrulline supplementation on healthy male and female individuals in high-intensity exercise performances. Independent investigations have been carried out to determine which of the 148 existing scientific studies required for the meta-analysis method and which has been obtained as a result of the literature review, should be included in the method. As a result of these examinations, 12 studies that can be used for analysis were distinguished because they were found suitable for the meta-analysis conditions. A total of 12 independent studies that meet the inclusion criteria to apply the meta-analysis method have been studied in detail. The studies were evaluated under two groups. As a result of the meta-analysis of the seven studies in the first group, the mean differences (MD) (MD, 95% confidence interval (CI)) compared to the model were found as -0.07 (-0.59; 0.44). As a result of the meta-analysis of the five studies in the second group, the mean effects (MD, 95% CI) were found as -0.44 (-1.10; 0.23). The random effects model was determined in the first study (τ2 = 0.2305, I2 = 67%) and in the second study (τ2 = 0.4730, I2 = 88%), since the heterogeneity test was found to be significant in the studies. For meta analysis application performed as a result of the literature review, the average differences of citrulline malate support were calculated as -0.07 for mixed-type performances compared to the placebo group, and -0.44 for explosive strength exercise performances. Although the effect size obtained from the analyzes is observed to be small, the results may be effective on high level athletes, which are determined by the differences of the competition results with small rates. In addition, according to the results of meta analysis, it was determined that citrulline malate support was effective on athletes' blood lactate levels, especially in exercises requiring explosive power.