Hipotansif anestezi uygulanan hastalarda peroperatif oksijen rezerv indeks ile periferik oksijen satürasyonu ve parsiyel arteriyel oksijen basınç değerlerinin korelasyonunun araştırılması
Investigation of correlation of peroperative oxygen saturation and partial arterial oxygen pressure values with peroperative oxygen reserve index in patients with hypotensive anesthesia
  1. Tez No: 623261
  2. Yazar: HİLAL SARIZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Hipotansif anestezi uygulanan hastalarda perioperatif ORİ değerinin, SpO2 ve PaO2 değerleriyle korelasyonunu ve perioperatif ORİ monitorizasyonunun hipoksik ve hiperoksik dönemlerin tespitinde kullanılabilir bir monitörizasyon yöntemi olup olamayacağını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 20-60 yaş arası, hipotansif anestezi uygulanarak elektif timpanoplasti-mastoidektomi geçirecek 24 hasta Grup 1, hipotansif anestezi uygulanmayarak larenjektomi-boyun diseksiyonu geçirecek 9 hasta Grup 2 olarak dahil edildi. Hastalarımızın yaş, kilo ve boy değerleri, cinsiyet, protokol numarası, teşhisi, ameliyatı, geçirdiği ameliyatları, mevcut hastalıkları, ek hastalıkları, devamlı kullandığı ilaçları, kan grubu, alerjiye sebep olan madde varlığı, varsa sigara, alkol kullanımları sorgulanıp kaydedildi. Tüm hastalar, kalp hızı, invazif arteriyel kan basıncı, SpO2, PaO2, ETCO2, ORİ, MAC değerleri, arter kan gazı analizinde bulunan değerler ve mekanik ventilasyon parametreleri ile takip edilerek, veriler kaydedildi. Bulgular: Çalışmamizda, Grup 1 ve Grup 2'de doku oksijenizasyonunu gösteren, PaO2 ile ORİ değerleri arasında ve SpO2 ile ORİ değerleri arasında istatiksel olarak pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Çalışmamıza katılan 33 hastanın, PaO2>150mmHg değerine göre 32'sinde hiperoksik dönem saptanırken, ORİ>0,55 değerine göre 11'inde hiperoksik dönem saptanmıştır. Grup 1'de peroperatif hiperoksik döneme sahip 24 hasta vardır ve bunlardan 5 tanesi ORİ ile hiperoksik olarak tespit edilmiştir (%20,83). Grup 2'de hiperoksik döneme sahip 8 hasta vardır ve bunlardan 6 tanesi ORİ ile hiperoksik olarak tespit edilmiştir (%75). Çalışmamızda, güvenli PaO2 sınırı kabul ettiğimiz 150 mmHg değeri için ORİ= 0 değeri yüksek spesifiteye ve sensitiviteye sahiptir. Sonuç: Çalışmamızda, her iki grupta da PaO2 ve ORİ arasında anlamlı ilişki bulunmasına ragmen; ORİ'nin hiperoksik dönemleri saptamada, normotansif anestezi uygulanan Grup 2'de, hipotansif anestezi uygulanan Grup 1'e göre daha başarılı olduğunu tespit ettik. ORİ'nin klinik kullanımı açısından bahsedilen avantajlarından faydalanabilmek için hipotansif anestezi alan hastalarda daha geniş klinik çalışmaların faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine whether the perioperative ORI value was correlated with SpO2 and PaO2 values in patients who underwent hypotensive anesthesia and whether perioperative ORI monitoring could be a monitoring method that can be used in the detection of hypoxic and hyperoxic periods. Material and Method: Our study is between the ages of 20-60; Twenty-four patients who will undergo elective tympanoplasty-mastoidectomy by applying hypotensive anesthesia are included in Group 1, and 9 patients who will undergo laryngectomy-neck dissection without hypotensive anesthesia are included as Group 2. Age, weight and height values of our patients, gender, protocol number, diagnosis, surgery, previous operations, current diseases, additional diseases, medications used continuously, blood group, presence of allergy-causing substance, cigarette and alcohol usage was questioned and recorded. Datas were recorded by monitoring all patients with heart rate, invasive arterial blood pressure, SpO2, PaO2, ETCO2, ORI, MAC values, values found in arterial blood gas analysis, and mechanical ventilation parameters. Findings: In our study, a statistically positive correlation was found between PaO2 and ORI values and between SpO2 and ORI values, showing tissue oxygenation in Group 1 and Group 2. Between 33 patients who participated in our study,according to PaO2> 150mmHg, 32 hyperoxic periods were determined, according to ORI> 0.55, 11 hyperoxic periods were determined. There are 24 patients who have peroperative hyperoxic period in Group 1 and 5 of them were detected as hyperoxic with ORI (20.83%).In group 2, there are 8 patients who have hyperoxic period and 6 of them were detected as hyperoxic with ORI (75%).In our study, the value of ORI = 0 for the 150 mmHg value that we accept the safe PaO2 limit has high specificity and sensitivity. Result: In our study, although there was a significant relationship between PaO2 and ORI in both groups; We determined that ORI was more successful in detecting hyperoxic periods in Group 2, which underwent normotensive anesthesia than Group 1, in which hypotensive anesthesia was applied. In order to benefit from the mentioned advantages in terms of clinical use of ORI, we think that larger clinical studies may be beneficial in patients receiving hypotensive anesthesia.