Başarılı retina dekolmanı cerrahisinde görsel prognoz ve prognozu etkileyen faktörler
Visual prognosis and factors affecting in successful retinal detachment surgery
  1. Tez No: 623262
  2. Yazar: MEHMET EREN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Başarılı retina dekolman cerrahisinde pre operatif faktörler, post operatif Optik koherens tomografi bulguları ve bunların fonksiyonel başarıya etkisini incelemek Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2014 – Mayıs 2019 tarihleri arasında, yırtıklı retina dekolmanı sebebiyle tedavi edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Post operatif 1.gün, 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6.ay kontrollere düzenli gelen hastalar ve tedavi sonrası anatomik başarı sağlanan 75 hastanın 75 gözü çalışmaya dâhil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru gününe ait muayene bulguları, cerrahi yöntemler, takip süresi, Spektral Domain optik koherens tomografileri (OKT) ile yapılan görüntülemelerde pre operatif ve post operatif bulgular incelendi. Hastaların optik koherens tomografileri; hastaların muayenelerini bilmeyen 2 klinisyen tarafından değerlendirildi. 2 klinisyenin farklı skorladığı bulgular tartışılarak tekrar değerlendirildi ve nihai karar kaydedildi. Bulgular: Hastaların 34'ü (%45) kadın, 41'i (%55) erkekti. Ortalama yaş 53,9±17 (dağılım aralığı (DA:11-85) idi. Hastaların ortalama takip süresi 36,7±16 (DA:12-72) aydı. Hastaların cerrahi öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) logMAR 1,35±1,24 (logMAR 0-3,7)'idi. Cerrahi sonrası son takipte EİDGK logMAR 0,58 ± 0,5 (logMAR 0-1,6) düzeyindeydi. Hastaların şikâyet başlangıçlarından sonraki ilk 7 gün içerisinde opere edilen 33 hasta ile diğer hastalar karşılaştırıldığında ilk 7 gün opere edilenlerin 1.ay, 3.ay, 6.ay, 12.ay ve son muayene EİDGK diğer hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Pre operatif muayenede vitre içi hemoraji (VİH) ve proliferatif vitreo retinopati (PVR) varlığı hastalarda fonksiyonel başarıyı olumsuz etkilemektedir. Hastalardaki dekolman yaygınlığı OKT bulgularını ve fonksiyonel başarıyı etkilemektedir. Pre operatif eksternal limitan membran (ELM) bütünlüğü hastalarda sonuç fonksiyonel başarıyı ve retina katmanlarının rejenerasyonunu etkilemektedir. Hastaların takiplerinde retina dış katlarının rejenerasyonu fonksiyonel başarıyı olumlu yönde etkilemektedir. Sonuç: Bu çalışmada hastalara erken cerrahi yapılmasının, hastaların pre operatif ELM bütünlüğünün varlığını ve post operatif retina dış katların restorasyonunun fonksiyonel başarıyı olumlu etkilediği saptanmıştır. Hastalarda pre operatif VİH, PVR varlığının ve dekolman yaygınlığının prognozu olumsuz etkilediği bulunmuştur. Bu çalışmadan yararlanılarak, yırtıklı retina dekolmanı hastalarının fonksiyonel prognozu hakkında yorumda bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate pre operative and post operative factors affecting functional success in anatomically successful retinal detachment surgery Materials and Methods: 75 eyes of 75 patients with rhegmatogenous retinal detachment (RRD) who underwent anatomically successful surgery, from January 2014 to May 2019 were included in the study. Demographic characteristics, ocular examination findings, post operative OCT images were retrospectively evaluated. OCT images were evaluated by two different clinician who did not know patient's examinations. Results: Of the patients, 34 (45%) were female and 41 (55%) were male. The mean age was 53.9 ± 17 (range: 11 to 85 years). The mean follow-up period was 36.7 ± 16 (range: 12-72) months. The best corrected visual acuity (BCVA) of the patients before surgery was logMAR 1.35 ± 1.24 (logMAR 0-3.7). At the final follow-up after surgery, BCVA was logMAR 0.58 ± 0.5 (LogMAR 0-1.6). 33 patients who were operated within the first 7 days after the onset of complaints were compared with the other patients, the patients who were operated in the first 7 days were found to have statistically significant BCVA in the first month, 3rd month, 6th month, 12th month and final examination. Preoperative vitreous hemorrhage (VH) or proliferative vitreo retinopathy (PVR) have a negative effect on functional success in patients. Diffusiveness of retinal detachment in patients affects OCT findings and functional success. Preoperative external limiting membrane (ELM) integrity affects the functional success and regeneration of retinal layers in patients. Regeneration of the outer layers of the retina has a positive effect on functional success. Conclusion: In this study, it was found that early surgery in patients, presence of preoperative ELM integrity and restoration of post operative retinal outer layers positively affected functional success. The presence of preoperative VH, PVR and the diffusiveness of detachment had a negative effect on prognosis. Using this study, we can comment on the functional prognosis of rhegmatogenous retinal detachment patients.