The response of unreinforced masonry to low-amplitude recurcive loads: Case of groningen gas field
Donatısız yığma duvarların tekrarlamalı düşük genlikteki yüklere karşı davranışı: Gröningen doğalgaz yatağı vakası
  1. Tez No: 623278
  2. Yazar: DIMITRIOS DAIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ENGİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Donatısız yığma duvar periyodik yük tersinmelerine sünek olmayan bir biçimde karşılık veren hassas bir materyaldir. Geçmişteki depremlerde gözlemlendiği üzere hasar, kimi durumlarda büyük genlik yüklerde kısmî ya da bütün çöküntüye yol açarak meydana gelir. Bir diğer yandan ise donatısız yığma duvarın periyodik, sıklıkla gerçekleşen ancak düşük genlikteki sismik yüklere karşı davranışı, deneysel ve analitik tasdik gerektiren görece yeni bir konudur. Bu çalışma, özellikle doğal gaz çıkarımı sebebiyle ortaya çıkan depremsellikten ötürü son on yıl olmak üzere, geçtiğimiz on yıllarda düşük genlikteki yük tersinmelerine maruz kalan Gröningen donatısız yığma duvar binalarına odaklanmaktadır. Bu çalışmada, geçmiş deneysel bulgular bilhassa düşük genlik aralığına odaklanılarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unreinforced masonry (URM) is a fragile material that responds to cyclic load reversals in a non-ductile way, unless special measures are taken. Damage occurs in large amplitude loads causing partial or total collapse in some cases, as it was observed in the past earthquakes. Response of URM to recursive, frequent but low-amplitude seismic loads, on the other hand, is a relatively new topic that needs experimental and analytical validation. This study focuses on Groningen URM buildings that have been subjected to low-amplitude load reversals in the last decades, especially in the very last decade, due to the induced seismicity caused by gas extraction. In the paper, previous experimental findings are reviewed mostly focusing on the range of low amplitudes.