Evsel yıkamanın denim kumaşlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of household washing on denim fabric
  1. Tez No: 623291
  2. Yazar: SAADET KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL OĞULATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tez kapsamında , %98+%2 pamuk+elastan karışımlı aynı tip iplik ve dokuma işlemi görmüş sadece terbiye adımlarında farklılık olan 2 indigo boyalı denim kumaşa ev tipi yıkama işlemi yapılmıştır. Tekrarlı yıkamalar sonucunda yapısal özellikleri, boyutsal değişimleri, sürtünme haslıkları, kopma mukavemet değerleri ve renk değişim değerleri üzerinde analizler yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında belirlenen denim kumaşlara kimyasal içerikleri farklı olan ev tipi yıkamalarda yaygın olarak kullanılan dört deterjan ile 1, 5, 10 ve 15 kez olacak şekilde dört farklı yıkama tekrarları yapılmıştır. Yıkama işlemi kumaş cinsine uygun olan makine programı seçilerek; 40 ºC'lik sıcaklıkta, 1000 d/dk da ve 60 gr deterjan miktarıyla denim kumaşlara yıkama süreleri 60 dk olacak şekilde tekrarlı yıkamalar yapılmıştır. Yıkama işleminde kullanılan çamaşır makinesi ev tipi çamaşır makinesi olup kullanılan deterjanlar piyasada bulunan ev tipi yıkamalara uygun olarak seçilmiştir. Yapılan tüm yıkamalar sonucunda denim kumaşlarda meydana gelen yapısal ve boyutsal değişimleri, sürtünme haslığı değerleri, kopma muvakemeti sonuçları ve renk değişim değerleri arasında karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca deterjanların denim kumaşları nasıl etkilediği gözlemlenmiş ve sonucu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, domestic washing was carried out on 2 indigo dyed denim fabrics, which had 98% + 2% cotton + elastase blend of the same type of yarn and weaving, and differed only in the finishing steps. As a result of repeated washes, analyzes were carried out on structural properties, dimensional changes, friction fastness, tensile strength values and color change values. In the scope of this study, four different washing repetitions were made with denim detergents, which are commonly used in household washings with different chemical contents, as 1, 5, 10 and 15 times. By selecting the machine program suitable for the type of fabric, the washing process; repeated washings were carried out at denim temperatures of 40, C, 1000 rpm and 60 g of detergent, and the washing time has expected to be 60 minutes. The washing machine used in the washing process is a normal household washing machine and the detergents used are selected in accordance with the ones available in the market. Comparison was made between structural and dimensional changes, friction fastness values, tensile strength and color change values occurring in denim fabrics as a result of all washing performed. In addition, how detergents affect denim fabrics was observed and the result was evaluated.