Α,β- doymamış karbonil bileşiklerinin ılıman şartlarda birch indirgenmesi ve norbornen türevi bileşiklerin 1,3-dipolar siklokatılması
Birch reduction of α,β-unsaturated carbonyl compounds compounds at mild conditions and 1,3-dipolar cycloaddition of norbornane derivatives
- Tez No: 623292
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MENZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
α,β-Doymamış karbonil bileşikler olarak asit ve keton ile gerilimli çift bağ içeren bileleşiklerin ılıman şartlarda metalle indirgenmeleri incelendi. Bu bileşikler sinnamik asit, 2,5-dimetoksisinnamik asit, (E)-3-(4-metoksifenil)-1-(p-tolil)prop-2-en-1-on ve benzononorbornadiendir. Siklopentadienin PTAD ile siklokatılmasında oluşan katılma ürününün ve benzonorbornadienin nitriloksit ve nitril imin türevlerinin 1,3-dipolar siklokatılma tepkimeleri incelendi. Katılma ürünü olan (4R,7S)-3-(2,3-dimetoksifenil)-3a,4,7,7a-tetrahidro-4,7-metanobenzo[d]isoksazolün bromlanması incelendi. Ayrıca, tepkimelerde oluşan tüm ürünlerin saflaştırılmaları ve karekterizasyonları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Reductions of acid and ketone, α,β-unsaturated carbonyl compounds, and compounds including strained double bounds with metal were investigated at mild condiditons. These compounds are cinnamic acid, 2,5-dimethoxycinnamic acid, (E)-3-(4-methoxyphenyl)-1-(p-tolyl)prop-2-en-1-one and benzonorbornadiene. 1,3-Dipolar cycloaddition reactions of benzonorbornadiene and adduct obtained from the reaction of cyclopentadiene with PTAD were investigated. Adduct, (4R,7S)-3-(2,3-dimethoxy phenyl)-3a,4,7,7a-tetrahydro-4,7-methanobenzo[d]isoxazole with bromine was performed. Also, purifications of all the products formed in the reactions and their chracterizations were performed.