CoCr (F75) alaşımının frezeleme yöntemiyle işlenebilirliğinin incelenmesi
An investigation of machinability of CoCr (F75) alloy by milling
- Tez No: 623290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAFİZ YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sağlık sektöründe kullanımı çok yaygın olan implantlar, biyo uyumlulukları, aşınma dirençleri ve korozyon dayanımı yüksek olan malzemelerden tercih edilmektedir. Bu çalışma, yüksek sıcaklıklarda aşınma, korozyon ve yüksek mukavemete sahip olan CoCr (F75) malzemesinin işlenebilirliğinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu malzemelerin doku ile alerjik, toksik, karsinojenik reaksiyon vermemesi istendiği için mekanik, kimyasal, fiziksel ve termal özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Bu nedenle CoCr (F75) malzemesinin işlenmesinde işleme parametrelerinin belirlenmesi oldukça önem arz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda, gelişen endüstride önemli bir yeri olan CoCr (F75) implant malzemesi kullanılarak işlenebilirlik deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler kuru kesme şartlarında frezeleme yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, kesme hızı, ilerleme ve kesme derinliğinin üçer farklı seviyesi kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda yüzey pürüzlülükleri (Ra) ve işleme esnasında oluşan sıcaklık (T) değerleri incelenmiştir. En düşük sıcaklık ve yüzey pürüzlülük değerleri kaplamalı takımlar ile gerçekleştirilen deneylerde elde edilmiştir. Varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre, her iki kesici takım için elde edilen işleme çıktıları (Ra ve T) üzerinde en etkin parametrenin kesme derinliği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Implants, which are very common in the health sector, are preferred from materials with high biocompatibility, abrasion resistance and corrosion resistance. This study aims to investigate the machinability of CoCr (F75) material, which has abrasion, corrosion and high strength at high temperatures. Since these materials are not required to react allergic, toxic, carcinogenic with the tissue, their mechanical, chemical, physical and thermal properties should be known. Therefore, it is very important to determine the machining parameters in the milling of CoCr (F75) material. For this purpose, machinability experiments were carried out using CoCr (F75) implant material, which has an important place in the developing industry. Experiments were carried out by milling method in dry cutting conditions with three different levels of cutting speed, feed rate and depth of cut. As a result of experimental studies, the surface roughness (Ra) and the temperature (T) values during the processing were examined. The lowest temperature and surface roughness values were obtained in experiments with coated tools. According to the variance analysis (ANOVA) results, it was determined that the most effective parameter is the depth of cut on the machining outputs (Ra and T) obtained for both cutting tools.