Experimental study about the local scour downstream of ogee spillway
Dolusavak sonrasında oluşan yerel oyulmanın deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 623297
  2. Yazar: LOAY ASAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Su etkisi nedeniyle nehir yatağında oluşan yerel oyulma yaygın bir olgudur ve zamanla hidrolik yapılar tasarlanırken ve çalıştırılırken önemli bir konu haline gelmiştir. Konunun karmaşıklığından dolayı, taban oyulma profilini kesin olarak tahmin etmek için özel bir metodoloji geliştirilmemiştir, ancak bulunan sonuçların çoğunluğu çalışma koşulları ve deneysel çalışmalara dayanarak belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, ogee tipi dolusavak modeli sonrasında oluşan yerel oyulmanın araştırılmasıdır. Araştırma, Gaziantep Üniversitesi hidrolik laboratuarında fiziksel bir model üzerinde gerçekleştirilmiştir. Esas olarak, çalışma, dolusavak sonrasında oluşan yerel oyulma derinliğinin azaltılması için dolusavak sonrasına yerleştirilen blokların etkisini deneysel olarak araştırmaktır. Farklı debi altında oluşan maksimum yerel oyulma derinliği değişimlerini farklı yükseklik ve blok sayıları için deneysel olarak araştırmaktır. Çalışma sınırları içinde, blokların yüksekliği, ilk etapta, ardından blok şerit sayısı, bu çalışmanın diğer değişkenlerine göre sonuçlar üzerinde en etkili faktörler olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The local scour formed in the bed of rivers because of the water action is a common phenomenon, and by the time became an important topic to study while designing and operating hydraulic structures. Because of the complexity of the topic, no specific methodology was developed to certainly predict the scour development profile, but the majority of the found results were specified by the operating conditions and based on experimental studies. The purpose of this study is to investigate the local scour depth downstream of the Ogee spillway model. The investigation has been conducted on a physical model at the hydraulic laboratory of Gaziantep University. Mainly, the study discusses the results of using baffle blocks in different conditions on the developing of the local scour downstream of the spillway. The experiments were carried out for different heights and number of blocks to find out their changing in the results under various discharges. Within the study boundaries, the height of blocks, at the first place, followed by the number of blocks lanes have been recognized to be the most effective factors on the results compared to the other variables of this study.