Jeopolimer destekli Neurospora sitophila hücrelerinin Pb2+ giderim potansiyeli
Pb2+ Removal potential of Geopolymer supported Neurospora sitophila cells
- Tez No: 623310
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Neurospora sitophila hücrelerinin jeopolimer yüzeyine pasif immobilizasyonu ile yeni bir immobilize sorban materyal hazırlanmıştır. İmmobilize materyalin Pb(II) giderim potansiyeli kesikli ve sürekli akış sistemlerinde araştırılmıştır. Başlangıç pH'sı, sorban miktarı, süre gibi deneysel parametrelerin Pb(II) giderim potansiyeli üzerindeki etkileri incelenmiş ve optimum koşullar belirlenmiştir. Kinetik modelleme için Lagergren yalancı–birinci–derece ve yalancı–ikinci–derece modelleri kullanılmıştır. İzoterm verileri ise Langmuir, Freundlich ve D-R izoterm modelleri ile değerlendirilmiştir. Belirlilik katsayıları yüksek olan yalancı-ikinci-derece kinetik modeli ve Freundlich izoterm modelinin Pb(II) giderim sürecini başarıyla tanımladığı belirlenmiştir. Geliştirilen immobilize materyalin geniş ölçekte uygulanabilirliği, kırılma noktasının ve rejenerasyon potansiyelinin belirlenmesi ve gerçek atıksu arıtım çalışmaları ile test edilmiştir. SEM, EDX ve IR analizleri ile materyalin karakterizasyonu sağlanmış, sorpsiyonun mekanizması aydınlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, sulu ortamdan Pb(II) iyonlarının uzaklaştırılmasında etkili ve alternatif bir immobilize materyal önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an immobilized new sorban material was prepared by passive immobilization of Neurospora sitophila cells on the geopolymer surface. The Pb(II) removal characteristics of immobilized material was investigated in batch and continuous flow systems. Experimental parameters including initial pH, amount of biosorbent and time on the Pb(II) removal potential of sorbent material were investigated and optimum conditions were determined. Lagergren pseudo-first-order and the the pseudo-second-order models were used to kinetic modeling of the process. Isotherm data were evaluated with Langmuir, Freundlich and D-R isotherm models. The pseudo-second-order kinetic model and the Freundlich isotherm model have been identified to successfully define the Pb(II) removal process with high coefficients of determination values. The applicability of the developed immobilized material on a large scale was tested with breaktrough, regeneration potential and real wastewater treatment studies. The characterization of the material was evaulated by SEM, EDX and IR analyzes and the mechanism of sorption was tried to clarified. As a result a new, effective and alternative immobilized sorbant material was proposed for removing Pb(II) ions from aqueous media.