İşletme yönetiminde kurumsallaşmanın karlılığa etkileri ve sektör uygulaması: Telekomünikasyon sektörü
Effects on the profitability of institutional development in business management and sector application: Telecommunications sector
  1. Tez No: 623311
  2. Yazar: CUMHUR ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN HİLAL YASLIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kurumsallaşmanın sağlanması, günümüz işletmelerinin ayakta kalabilmesi ve sürdürülebilir olması açısından gereklidir. Bu çalışmanın temel amacı, işletme yönetiminde kurumsallaşmanın karlılık üzerindeki etkilerini telekomünikasyon sektörü özelinde belirlemektir. Telekomünikasyon sektöründe kurumsallaşmanın karlılığa olan etkileri belirlenirken literatür taraması yöntemi ve örnek işletmelerin paylaştığı verilerin değerlendirilmesi yöntemlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, kurumsallaşma ile karlılık arasındaki ilişkinin doğru orantılı bir şekilde olduğunu, bunun telekomünikasyon sektörü için geçerli olduğunu göstermektedir. Kurumsallaşmanın sağlanmasının karlılığın yanı sıra işletme performansının bütününü etkilediği, çalışmanın sonuçlarından bir diğeridir. Araştırmaya konu olan işletmelerin paylaştığı verilerin güvenilir olduğunun kabul edilmesi ve işletmelerdeki yetkili kişiler ile görüşme gerçekleştirilememiş olması, çalışmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Provision of institutionalization is necessary for survival and sustainability of today's business. The main purpose of this study is to determine the effects of institutionalization in business management on profitability in the telecommunication sector. While the effects of institutionalization on profitability are determined in the telecommunication sector, literature survey method and sample enterprises data are utilized. The result show that the relationship between institutionalization and profitability is in direct proportion, indicating that this applies to the telecommunications sector. The acceptance of the fact that the data shared by the research subject is reliable is boundary of the work.