Farklı alünit içeriğine sahip balıkesir-sındırgı-düvertepe alünitli kaolinlerinin pişme özelliklerinin incelenmesi
Analaysing the being fried properties of balikesir-sindirgi-düvertepe alunitic kaolin with different contents alunite
- Tez No: 292512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZAHAT EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı, farklı alünit içeriğine sahip Balıkesir-Sındırgı-Düvertepe alünitli kaolinlerinin pişme özelliklerinin incelenip alünitin pişme sırasında bünyeye kattığı etkiyi araştırmaktır.400-1200°C sıcakları arasında kalsine edilen kaolin örneklerinin mineralojik, optik ve fiziksel özellikleri karşılaştırılarak incelenmiştir.Sonuç olarak; alünit içeriği fazla olan kaolinin pişme küçülmesinin ve pişme mukavemetin diğer örneklere göre daha fazla olduğu, su emmesinin ise daha düşük olduğu görülmüştür. Kalsinasyonlar sonucunda 600°C sıcaklıktan kaolinit yapının, 800°C sıcaklıktan sonra ise alünit yapının bozunmalar sonucu bünyelerden uzaklaştığı tespit edilmiştir. Pişirimler sonrası kaolinlerin renk değerlerine bakılmış ve alünit içeriği en yüksek olan kaolinin diğer kaolinlere göre daha beyaz olduğu gözlenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre; alünit içeriği fazla olan kaolin şekillendirme prosesi uygulanacak olan seramik malzemeler için uygun bir kaolin örneği değil; kağıt, çimento ve jeopolimer üretimi için uygun bir kaolin örneğidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the being fried properties of Balıkesir ? Sındırgı ? Düvertepe alunitic kaolin and to research the effects of being fried to the structure.Mineralogy of the kaolin samples calcined between 400-1200 ° C temperatures, were investigated by comparing the optical and physical properties.As a result; it?s been observed that kaolin with more alunite has more frying streght and frying involution but their water absorbation capacity is less than others.It?s been identified that kaolinic structure after 600 °C calcination and alunitic structure after 800 °C calcination retreat from the body as a result of disintegration. The color values of the kaolin have been watched after being fried and the kaolin with the highest amount of alunite has been abserved to be whiter compared to other kaolin.According to the results; Alunite kaolin is found in the forming process to be applied to a kaolin sample is not suitable for ceramic materials, paper, cement and suitable for the production of a kaolin sample jeopolimer.