Pamuklu kumaşların ultrasonic boyaması
Ultrasonic dyeing of cotton fabrics
- Tez No: 623326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasının amacı“geleneksel”ve ultrasonik ön işlem ile geleneksel boyamanın birlikte uygulandığı“geleneksel-ultrasonik”yöntemlerle %100 pamuklu penye kumaşları boyamak ve bu numunelere sürtme haslığı, yıkama haslığı ve su emicilik testleri uygulamaktır. Ayrıca, numunelere spektrofotometre cihazında renk ölçümü yapıldı. Boyar madde olarak, reaktif Remazol marka toz halinde Red DE2GF ve Yellow 3GL boyar maddeleri kullanıldı. Boyamalar sırasında soda ve tuz miktarı sabit tutuldu. Değişken olarak ise boyar madde miktarı ve sonikasyon uygulamalarında süre tercih edildi. Bu değişkenler ile 40 adet“ultrasonik-geleneksel”yöntemle ve 8 adet ise“geleneksel”yöntem ile boyanan numuneler hazırlandı. Uygulanan bu yöntemler sonucunda“ultrasonik-geleneksel”yöntem ile boyanan numunelerin renk derinliklerinin daha yüksek olduğu ve daha az boyarmadde ile hedef renklerin elde edilebileceği sonuçları gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis is comparison of dyed 100% cotton knitted fabrics according to two different methods named“ultrasonic-conventional”and“conventional”methods by conducting rubbing fastness, washing fastness and water absorption tests. As well, color measurement of samples is done with a spectrophotometer. Red DE2GF and Yellow 3GL Remazol brand reactive dyes are used as dyestuffs. Salt and ash contents are kept constant during dyeing of samples. The variants during this study are selected as amount of dyestuff and time duration in sonication application. With the variants, we had 40 different samples for the“ultrasonic-conventional”dyeing method and 8 samples for the“conventional”dyeing method. With the comparison of both methods, the color depth of samples dyed with“ultrasonic-conventional”method gave higher results and it is concluded that target color shades might be obtained using less dyestuff amounts by the“ultrasonic-conventional”method. In this study, as the cost of“ultrasonic-conventional”method is calculated and not found high; the“ultrasonic-conventional”method has potential to be a promising method due to its less dyestuff amount consumption and less polluting effect to the environment.