Altınoluk ve Akçay (Balıkesir) kentsel kıyı kullanımının peyzaj mimarlığı açısından incelenmesi
The examination of urban shore of Altınoluk and Akçay (Balıkesir) in terms of landscape architecture
  1. Tez No: 623348
  2. Yazar: CANSU ERİTİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kıyı alanları, doğal ve kültürel değerleriyle zengin ekosistemlerdir. Sahip oldukları doğal kaynaklar ve çevresel özellikleri kıyıların günümüzde değerini arttırmış olsa da ülkemizde kıyıların korunmasına yönelik kanunların etkili bir biçimde uygulanmadığı görülmektedir. Turizm, sanayi ve kentleşme faaliyetlerinin kıyılar üzerinde bir baskısı söz konusudur. Kıyılar, kentlerde yerleşim, ticaret, turizm ve rekreatif aktiviteler gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Günümüzde kentleşmenin ve sanayileşmenin getirdiği şehir stresi insanların dinlenmek için kıyıları tercih etmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada kıyı kullanımlarındaki değişimler, kıyı ile ilgili kanun ve yönetmeliklerin yıllar içerisindeki değişimi, kentsel kıyıların insanların hayatındaki rolü incelenmiştir. Yapılan literatür taramaları ve çalışma alanlarına yönelik araştırmalar sonucu Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı Altınoluk ve Akçay mahallelerinde kıyı kullanımlarındaki mevcut durum ve hatalı kullanımlar belirlenmiştir. Buna göre Altınoluk kıyı şeridinde konut, ticari vb. amaçlı yapılaşmalar sonucunda artan kıyı alanı gereksinimi nedeniyle yapılan kıyı dolgu çalışmaları sonucunda kıyı şeridinden beklenen manzara etkisinin azaldığı, donatı elemanları ve bitkilendirme çalışmalarında estetik ve işlevsellikten uzak uygulamalar yapıldığı tespit edilmiştir. Akçay kıyı şeridinde ise, donatı elemanları ve bitkilendirme çalışmalarında estetik ve işlevsellikten uzak uygulamalar tespit edilmiştir. Kıyı şeridinde belirlenen sorunlara yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of coast has different definitions by many disciplines such as geography, sociology, ecology and planning. Coastal areas are rich ecosystems with their natural and cultural values. The value of their natural resources and environmental characteristics have increased recently. However, it is seen that the laws for the protection of the coasts in our country are not applied effectively. Tourism, industry, and urbanization are in competition on the coasts. Coastal cities are used for such purposes as settlement, trade, tourism and recreational activities. The urban stress caused by urbanism and industrialism today has led people to prefer the coast to relax. In this study, changes in coastal uses, changes in coastal laws and regulations over the years, and the role of urban coasts in people's lives are examined. As a result of the literature surveys and researches related to the study areas, the current situation and misuse of the coastal uses in the Altınoluk and Akçay neighborhoods of Edremit district of Balıkesir Province were determined. Accordingly, Altınoluk coastline housing, commercial and so on. As a result of the coastal filling works made due to the increasing need for coastal area as a result of the purpose-built constructions, it was detected that the scene effect expected from the coastline was reduced and that the aesthetic and functional applications weren't in the Akçay coastline, it was determined that the implementations and planting works were carried out without aesthetics and functionality. Solutions for the problems identified on the coastline have been proposed.