Erzurum ili Tortum ilçesi Şenyurt bölgesinde bulunan mera alanlarında peyzaj değeri taşıyan bitkilerin belirlenmesi
Determination of landscape plants that can be used for Tortum district in Şenyurt region of Erzurum province
  1. Tez No: 623349
  2. Yazar: MUSTAFA MERVE ÖZGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Meralar farklı bitki topluluklarına ev sahipliği yapması, hayvan besleme, erozyon kontrolü ve değişik alanlarda insanoğluna pek çok fayda sağlaması yanı sıra, özellikle doğal denge içerisinde birçok bitkinin gen kaynağı olması bakımından önemli bir doğal kaynak özelliği taşımaktadır. Gelişen dünya ve uygulanan politikalar sonucunda bu kaynaklar hızla tükenme noktasına gelmiştir. Bu doğal kaynakların korunması, geliştirilmesi ve her şeyden önce doğru yönetilmesi için tanımlanması ve barındırdıkları bitki türlerinin özelliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla yapılacak saha çalışmaları ile rekreasyon amacı ile kullanılabilecek bitki türlerinin tespit edilmesi mümkündür. Hazırlanan bu proje ile farklı bitki türlerine ait veriler toplanarak bunların peyzaj değeri taşıyıp taşımadıkları belirlenmiştir. Proje süresince yıl içerisinde 5 ay boyunca (Nisan – Ağustos) ayda en az bir sefer olmak üzere, belirlenen alanda arazi taraması yapılmış ve peyzaj değeri taşıyan tek veya çok yıllık ömre sahip bitkiler için veri tabanı oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışmada toplamda 80 adet farklı bitki türüne rastlanmış olup, bunlardan 41 adedinin peyzaj planlama çalışmalarında kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pastures are an important natural resource in terms of hosting different plant communities, animal feeding, erosion control and providing many benefits to human beings in different areas, especially in terms of being the gene source of many plants in natural balance. As a result of the developing world and the policies implemented, these resources have reached the point of rapid depletion. In order to preserve, develop and, above all, manage these natural resources and the characteristics of the plant species they contain must be identified. For this purpose, the field studies make it possible to identify the plant species that can be used for recreation. With this project, data of different plant species were collected and determined whether they carry landscape value or not. During the project, a field survey was conducted in the designated area and a database was created for the plants with single or multi-year lifestyles with landscape value at least once a month for five months (April-August) during the season. In this study, a total 80 different plant species were found and 41 of them could be used in the landscaping and their usage in the landscape planning were determined.