Sürdürülebilir çevre dostu kenevir lifi ile uv ve aşınma dayanımına sahip antibakteriyel çarşaf ve döşeme kumaş ipliklerinin geliştirilmesi
Development of uv and abrasion resistant antibacterial sheet and upholstery yarns with sustainable eco-friendly hemp fibers
- Tez No: 623358
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Havayı temizlerken toprağın verimini artıran kenevir lifinin; nem emme ve hava geçirgenliği yüksek, antistatik , yüksek UV dayanımlı, küf önleyici ve özellikle Staphylococcus bakterilerilerine karşı antibakteriyel etkinliğe sahip olmasına rağmen ülkemizde 2019 yılına kadar yasaklı bir bitki olması litaratürde eğrilme prosesleri ve kullanım alanlarına ilişkin bir boşluk oluşturmuştur. Kenevir lifi birçok mükemmel özelliğe sahip olmasına karşın elyafın sert olması ve liflerin birbirine tutunma özelliği zayıf olması sebebiyle iplik eğirme konusunda bazı zorluklar vardır. Bu çalışmada kısa elyaf teknolojisi kullanılarak, kenevir lifinin pamuk, viskon, tencel ve polyester gibi lif karışımları ile eğrilme prosesleri belirlenerek elde edilen ipliklerin mukavemet ve düzgünsüzlük testleri incelenmiştir. Hastanelerde kullanılan çarşaf vb. birçok tekstil yüzeyinin enfeksiyonların yayılmasına katkı sağladığı ve tehlike oluşturduğundan çalışma kapsamında antibakteriyel aktiviteye sahip kenevir lifinden elde edilen ipliklerle özelikle medikal sektörü için dokuma kumaş çalışmaları yapılarak ; bu kumaşların antibakteriyel etki, UV dayanımı, pilling ve tekrarlı yıkama sonrası antibakteriyel aktiviteleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The hemp fibers that increase the soil yield while cleaning the air, were a banned plant until the year of 2019 in our country, Turkey, although they have moisture absorbency, high air permability, anstatic, high UV resistance, anti-mould and especially having the property of antibacterial activity against Staphylococcus bacteries , thus creating a gap in the literature regarding the spinning processes and usage areas. The hemp fibers have execellent properties, yet their hardness and poor cohesion properties cause difficulties in yarn spinning. In this study, using staple fiber technology, the spinning processes of hemp fibers blended with cotton, viscose, tencel and polyester were obtained and the strength and unevennes tests of resulting yarns were examined. Since many textile surfaces such as bedsheets used in hospitals contribute to the spread of infections and constitute a danger, weaving fabrics with yarns obtained from hemp fiber having antibacterial activity are made especially for medical sector; antibacterial activity, UV resistance, pilling and antibacterial activity of these fabrics after repeated washing were investigated