Sürdürülebilir çevre dostu ipliklerle üretilmiş örme ayakkabı sayası geliştirilmesi
Development of a shoe upper knitted with environmentally friendly, sustainable yarns
- Tez No: 855594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, günlük ayakkabılarda saya olarak kullanılabilecek, çevre dostu malzemelerden, farklı örme kumaş konstrüksiyonlarında şekillendirilmiş örme yapıların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Tencel® ve geri dönüştürülmüş pamuk lifinin %25 ve %50 oranlarında kenevir lifi ile karıştırılması sonucu elde edilen ipliklerden ayakkabı sayasında kullanılması tercih edilebilecek dört farklı örgü tipinde üretilen kumaşların fiziksel, boyutsal, ısıl konfor ile hidrofilite ve kapilarite özellikleri test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, materyal tipi, örgü tipi ve materyal ile örgü tipinin birlikte etkisi olmak üzere üç ayrı grupta istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda ayakkabı performans ve konfor gereksinimleri dikkate alındığında, hafif ve ince olan ve aynı zamanda yüksek hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, sıvı iletim ve kapilarite özellikleri sunan, %100 Tencel® ve Tencel®/kenevir karışım iplikleri ile düz veya zikzak örgü tiplerinin ayakkabı sayası olarak kullanılması önerilmiştir. Ayrıca örgü tipi olarak düz ve zikzak örgüye nazaran daha yüksek dayanıma sahip olması nedeniyle, mesh örgü yapısının tercih edilmesinin ayakkabıların kullanım ömrü açısından avantaj sağlayacağı ve bu yapıların aynı zamanda konfor açısından da olumlu sonuçlar ortaya koyduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to develop fully fashion knitted structures from environmentally friendly materials that can be used as soles in everyday shoes, in different knitted fabric constructions. Within this scope, fabrics produced in four different types of knit, which can be preferred for the upper part of shoes, were tested for their physical, dimensional, thermal comfort, hydrophilic and capillary properties. These fabrics were produced by blending hemp fiber with Tencel® and recycled cotton fibers in proportions of 25% and 50%. The results obtained were statistically evaluated in three separate groups, considering the type of material, the type of knitted construction, and the combined effect of material and construction. Based on the consideration of shoe performance and comfort requirements, it is recommended that fabrics made with 100% Tencel® and/or Tencel®/hemp blended yarns, using single jersey or foldable structures, be used as soles for shoes. Additionally, due to its higher strength compared to single jersey and foldable structures, the preference for mesh knitted structures is suggested, as it would provide advantages in terms of the lifespan of the shoes, while also demonstrating positive results in terms of comfort.