Digital human modeling applications in product design and workplace design
İş yeri ve ürün tasarımında dijital insan modelleme uygulamaları
- Tez No: 623367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖÇKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde insanlar daha konforlu ürünlere ve konforlu çalışma ortamlarına ihtiyaç duymaya başladılar. İnsanların konfor arayışı ergonomik tasarımların geliştirilmesine yön verdi. Bu gelişimle birlikte dijital insan modelleme yöntemi gelişim göstermeye başladı. Birçok dijital insan modelleme çalışmaları yapıldı. Bu dijital insan modeller sadece konforu arttırmadı. Aynı zamanda, diğer insan ve ürün faktörlerinin (maliyet, tasarım süresi, boyutlar vb.) optimum seviyelere ulaşmasını sağladı. Bu çalışmanın amacı, günümüzde ofislerde kullanılan farklı sandalyelerinin ergonomik durumunu dijital insan modelleme methoduyla analiz etmek ve sonuçlarını yorumlamaktır. İşe bağlı kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının görülme sıklığının artışından dolayı böyle bir çalışma uygun görüldü. Jack programı içine gömülü olan NIOSH kriterleri değerlendirilip BIFMA limitleriyle karşılaştırılmıştır. Kullanılan modelin ergonomik olup olmadığı gözlemlenmiştir. Bu bozuklukları göz önünde bulundurarak riskleri azaltmak için dijital bir insan modelleme çalışması yapılmıştır. Bu çalışma yapılırken bazı yazılım ve donanımlar kullanıldı. Microsoft ürünü olan Kinect teknolojisi, JACK yazılımıyla entegre edildi ve analizler yapıldı. Gözlemler ve sonuçlar, DHM programlarının ergonomik ürün geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people have started to need more comfortable products and comfortable working environments. People's quest for comfort led to the development of ergonomic designs. Thanks this developments, digital human modeling method have began to develop. Accordingly, many digital human modeling studies have been done to fulfill this necessity mentioned above. These digital human models have not only improved comfort but at the same time, it enabled other human and product factors such as cost, design time, dimensions, and more to reach the optimum level. The aim of this study is to analyze the ergonomic status of the different chairs used in the offices with digital human modeling method and to interpret the results. This study was considered appropriate due to the increase in the incidence of work-related musculoskeletal disorders. The NIOSH standards pre-embedded in the Jack software, were evaluated and compared the result with respect to BIFMA limits. Thus, It was observed whether the model used is ergonomic or not. The study of digital human modeling have been carried out in an office to reduce the risks by considering incidence metioned before. Softwares and hardwares have been utilized in this study such as Kinect technology, a Microsoft product, which integrated with the JACK software for analyzing. Observations and results showed that DHM programs have the potential of developing the ergonomic products.