Biyogaz üretim parametrelerinin incelenmesi, saflaştırılması ve askeri birlikler için analizi
Research of biogas production parameters, purification and its analysis for military facilities
  1. Tez No: 623368
  2. Yazar: KAMİL YAVRUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geleneksel enerji kaynaklarının tükenir özellikte oluşu ve yapılan bilimsel çalışmalarla belli bir süre sonra tamamen biteceğinin kanıtlanması tüm dünyayı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye zorlamaktadır. Gelecek nesillerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve daha temiz, yaşanılır bir dünya bırakmak için yenilenebilir kaynaklara verilen önem daha da artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemli çeşitlerinden biri olan biyogaz alternatif enerji kazanımı, atıkların bertaraf edilmesi, karbon emisyonun düşürülmesi, doğaya katkı sağlaması ve çeşitli kullanım alanlarından dolayı çok önemlidir. Biyogaz üretimi, organik atıkların anaerobik aşamalardan geçirildikten sonra elde edilen gazın içerisindeki metan gazının kullanıma dayanmaktadır. Biyogazla üretimiyle birlikte organik atıklardan geriye toprağa verimli, kullanılabilir, patojenleri giderilmiş tarımda kullanılabilecek gübre de üretilmektedir. Türkiye önemli bir tarım ülkesi olduğu için biyogaz potansiyeli oldukça yüksek bir ülkedir fakat gerektiği önemi ve değeri önceki yıllarda bulamamıştır. Gelişen teknolojiler, bilgi ve tecrübeler doğrultusunda devlet destekleriyle her geçen gün üretim hacmi ve kapasitesini arttırmaktadır. Bu çalışmada enerji konusuna, Dünya'daki ve Türkiye'deki yenilenebilir enerji kaynaklarına, kullanım oranlarına, biyogaz üretimine, üretim teknolojilerine, biyogazın veriminin arttırılmasına, biyogaz saflaştırma yöntemlerine ve biyogaz saflaştırmasının kullanılmasıyla birlikte doğalgaz kalitesine getirilip doğalgaz yerine kullanılabilirliğine değinilmiştir. Biyogaz saflaştırma yöntemleri detaylıca incelenmiş, dünya üzerindeki kullanılma oranları analiz edilmiş, ülkelerin geleceğe dair hedefleri incelenmiş, avantaj ve dezavantajları ele alınmıştır. Sektörde kamusal ve özel işletmeler ziyaret edilip yerinde görülmüş ve bilgi alınmış, üreticilerle fikir alışverişinde bulunulmuş, yerli ve yabancı basında yayınlanan raporlar ve makaleler incelenmiş, ülkelerin üretim planlamaları ve biyogazın doğalgaz hatlarına iletim hedef raporları incelenmiştir. Dünya üzerindeki gelişmelerle birlikte ülkelerin biyogazdan doğalgaz hattını besleme oranlarına bakılmış, Türkiye'deki durum incelenmiş ve gelecekte daha da önemini arttıracak olan bu yöntemin uygulanması için Türkiye'de yapılan ve yapılacak olan çalışmalara destek olması amaçlanmıştır. Bu sayede Türkiye'nin enerji dar boğazına girme ihtimalleri göz önünde buldurularak, kendi öz kaynaklarını kullanması, ekonomik olarak giderlerin azaltılması, azaltılan bu giderlerin savunma eğitim ya da sağlık gibi önemli sektörlerde kullanılabileceğini, yapılacak projelerle savunmaya da destek vererek, askeri birliklerin faydalanabileceği hedef alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that traditional energy sources are consumable and scientific studies prove that after a certain period of time the traditionally produced energy will end completely forces the whole world to focus on renewable energy sources. The importance given to renewable resources is increasing, to save energy for future generations and to leave a safer, cleaner, livable world. Biogas, which is one of the most important types of renewable energy sources, is very important because of alternative energy recovery, waste disposal, carbon emission reduction, contribution to nature and various usage areas. The production of biogas is based on the use of organic wastes after the anaerobic processes. Fertile, usable, pathogen-free, soil that can be used in agriculture is produced with biogas production. Turkey is a country of biogas potential is very high, because it is an important agricultural country, however, it did not find the necessary importance and value in previous years. With the help of developing technologies, knowledge, experience and government support, production volume and capacity is increased recently. In this study in renewable energy, renewable energy sources in the world and Turkey, their use rates, the biogas production technologies, to increase the biogas yield, availability of natural gas instead of after biogas purification processes and brought into biogas purified natural gas quality. Biogas purification methods studied in detail in this study. In addition, the rates of use on the world were analyzed, countries' future goals, advantages and disadvantages. Public and private enterprises in the energy sector were visited, biogas production was observed on site and information was received. The idea was shared with Biogaz producers. Reports and articles published in local and foreign press. Countries' production planning and transmission target reports of biogas to natural gas lines. In the research, it studied from the countries' biogas to natural gas line feed rates, with new technological developments. Biogas production situation in Turkey were examined. As a general approach, it aims to support the work that was done and to be done in Turkey, which will increase its importance for the implementation of this method in the future. Assuming the possibility of Turkey's energy entering the restriction was investigated by the country's use of its own resources, the reduction of economic costs, reduced availability of vital areas such as education and health of these defense costs. Thanks to local biogas production, projects in this area and supporting the defense industry were researched, biofuel production that could be utilized by military units.