Güneş panelleri için aa modül tasarımı ve uygulaması
Ac module design and implementation for solar panels
  1. Tez No: 623370
  2. Yazar: CELAL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sanayileşmeyle birlikte artan enerji talebinden ve fosil yakıtların hem tükeniyor olması hem de çevresel olumsuzluklarından dolayı, alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Güneş enerjisi temiz, bol ve yenilenebilir olması sebebiyle alternatif kaynaklar arasında öne çıkmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte güneş enerjisinden düşük maliyetlerle daha yüksek verimde enerji elde edilmesi mümkün hale gelmiştir. Böylece enerjinin ihtiyaç duyulduğu alanlarda yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Güneş enerjisinden elde edilen enerjinin istenilen güç kalitesinde şebekeye veya yüke aktarılması için güç elektroniği donanımlarına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, fotovoltaik panellerden elde edilen doğru akımı alternatif akıma dönüştüren bir modül tasarımı ve uygulaması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Normal koşullarda fotovoltaik paneller doğru akım üretmektedir. Ticari nitelikteki güneş enerjisi dönüşüm sistemlerinde doğru akım, ya doğru akım baraları ile ya da panellerin seri bağlanması ile bir DA dizisi oluşturularak eviriciler üzerinden alternatif akıma dönüştürülür. Mevcut sistemler ile elektrik üretmenin bazı dezavantajları bulunmaktadır. Tasarımı yapılan sistem ile güneş enerjisinden maksimum düzeyde güç elde edebilmek ve parçalı gölgeleme sonucu meydana gelen enerji kayıpları gibi olumsuzlukları aza indirerek fotovoltaik sistemlerde bazı iyileştirmeler yapılmak istenmiştir. Bunun için her bir fotovoltaik panele bağlı modül yardımıyla doğrudan alternatif akım elde eden sistem gerçekleştirilmiştir. Güneş panelinden elde edilen doğru gerilimi istenilen seviyeye yükseltmek için yükseltici konvertör tasarlanmıştır. Tasarım için MATLAB programının Simulink aracı ile hem konvertör hem de Maksimum Güç Noktası İzleyicisi (MGNİ) algoritmalarının benzetimleri gerçekleştirilmiştir. Konvertör ile yükseltilen gerilim evirici yardımıyla alternatif gerilime dönüştürülmüştür. Maksimum düzeyde güç elde edebilmek için farklı MGNİ algoritmaları denenmek suretiyle maksimum güç elde edilmeye çalışılmıştır. Böylece hem maksimum güç elde edilmiştir hem de oluşabilecek verim kayıplarını bertaraf edebilecek modül geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alternative energy resources are needed due to the increasing energy demand with industrialization and the depletion of fossil fuels as well as environmental adversities. Solar energy stands out among alternative sources because it is clean, abundant and renewable. With the development of technology, it has become possible to obtain higher efficiency energy from solar energy at lower costs. Thus, it is seen that energy is widely used in areas where it is needed. There is a need for power electronics equipment to transfer the energy obtained from solar energy to the network or load at the desired power quality. In this study, a study has been carried out on the design and application of a module that converts the direct current obtained from photovoltaic panels to alternating current. Under normal conditions, photovoltaic panels produce direct current. In commercial solar power conversion systems, direct current is converted into alternating current via inverters either by direct current busbars or by connecting the panels in series to form a DA array. There are some disadvantages to generating electricity with existing systems. With the designed system, it was aimed to obtain maximum power from the solar energy and to make some improvements in photovoltaic systems by minimizing the negativities such as energy losses due to shading. For this purpose, a system that directly generates alternating current has been realized with the help of the module connected to each photovoltaic panel. Booster converter is designed to increase the correct voltage obtained from the solar panel to the desired level. Simulation of both converter and Maximum Power Point Tracking (MPPT) algorithms were performed with the Simulink tool of MATLAB for design. The voltage raised by the converter is converted to alternative voltage with the help of inverter. In order to obtain maximum power, maximum power was tried by trying different MPPT algorithms. Thus, both maximum power was obtained and a module was developed to eliminate the possible loss of efficiency.