Üriner inkontinanslı yaşlı kadın hastalarda yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesi
Evaluati̇on of quality of life, anxiety and depression in elderly woman patients with urinary incontinence
  1. Tez No: 623398
  2. Yazar: ARİF AKSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve amaç: Üriner inkontinans (ÜI) önemli bir sağlık sorunudur, her yaşta ortaya çıkabilir, ancak özellikle yaşlı kadınlarda daha yaygındır. Depresyon ve anksiyete de yaşlılarda görülen önemli problemlerdendir. Üİ'ın depresyon ve yaşam kalitesi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Üİ tedavisi yaşam kalitesini iyileştirebilir ve komorbiditelerde azalmaya neden olabilir. Bu çalışmada, Üİ tedavisinin yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete, ve geriatrik sendromlar üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmada, geriatri polikliniğine Üİ semptomları ile başvuran kadınlar alındı. Üİ'in tipi 3 İnkontinans Sorusu (3IQ) kullanılarak belirlendi. Sadece urge (sıkışma tip) Üİ şikayeti olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar antikolinerjik (fesoterodin) tedaviden önce ve sonra yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon ve geriatrik sendromlar açısından değerlendirildi. Yaşam kalitesi Uluslararası İdrar Kaçırma Konsültasyon Sorgulaması-Kısa Form (ICIQ-SF) ve Üriner İnkontinanslı Hasta Yaşam Kalitesi Anketi (I-QOL) kullanılarak değerlendirildi. Anksiyete ve depresyon Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği (HAD) ile değerlendirildi. Tüm hastalara kapsamlı geriatrik değerlendirmeler, SARC-F, el kavrama testi, biyoimpedens analizi, 4 metrelik yürüyüş hızı testi ve FRAIL ölçeği uygulandı. Veri analizi SPSS 22. sürüm kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 42 kadın hasta dahil edildi; yaş ortalaması 69.7 ± 4.3 yıl idi. Yaşam kalitesi (ICIQ-SF ve I-QOL ile değerlendirildi) antikolinerjik (fesoterodin) tedaviden olumlu etkilendi. Anksiyete ve depresyon semptomlarının tedaviden sonra düzeldiği görüldü. Günlük yaşam aktiviteleri (ADL) tedaviden sonra daha iyiydi. ADL ve I-QOL skorları tedavi ile pozitif korelasyon gösterdi. ICIQ-SF, HAD skorları tedavi ile negatif korelasyon gösterdi. Sonuç: Üİ yaşlılarda yaygın bir sorundur. Hastalar genellikle bu şikayeti doktorlara bile anlatmakta tereddüt ederler. Bu durum fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada Üİ tedavisinin yaşam kalitesi ve psikolojik semptomları iyileştirdiğini saptadık. Bu bulgular bize uygun Üİ tedavisinin sağlıklı yaşlanma için kritik önem taşıdığını gösterdi. Tedaviden sonra SARC-F, kavrama gücü, IADL (günlük yaşamın enstrümantal aktiviteleri), MNA-SF (mini nutrisyonel değerlendirme - kısa form) ve FRAIL ölçeğinde istatistiksel olarak anlamsız iyileşmeler olmuştur. Bu ilişkileri açıklamak için daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç var. Çalışmamız benzersizdir, çünkü Üİ'lı hastalarda Üİ tedavisinin yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon üzerine etkisini değerlendiren başka bir çalışma yoktur.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Urinary incontinence (UI) is an important problem of health,its can occur at any age, but is especially common in elderly women. Depression and anxiety are also considerable problems of elderly. UI is one of the geriatric syndromes that thought to be related with depression and quality of life (QOL). It can be suggested that treatment of UI may improve QOL and cause decrement in comorbidities. In this study, we aimed to evaluate effect of UI treatment on life quality, depression, anxiety and geriatric syndromes. Materials and Methods: Womans applied to outpatient clinic of geriatrics with UI symptoms were taken in the study. Type of UI was determined by using the 3 Incontinence Questions (3IQ). Only patients with urge incontinence were included to the study. Patients were evaluated for QOL, anxiety, depression, disability and geriatric syndromes before and after anticholinergics (fesoterodine) treatment. QOL was assessed by using International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF) and Incontinence of Quality of Life Questionnaire (I-QOL). Anxiety and depression was assessed with Hospital Anxiety and Depression scale (HADs). Comprehensive geriatric assessments, SARC-F, hand grip test, bioimpedence analysis, 4-meter gait speed test and FRAIL scale were done to all patients. Data analysis was done by using SPSS version 22. Findings: The study population was composed of 42 women; mean age was 69.7 +/- 4.3 years. QOL (assessed with ICIQ-SF and I-QOL) was found to be positively affected from anticholinergics (fesoterodine) treatment. Anxiety and depression symptoms were revealed to be improved after treatment. Daily activities of living (ADL) were better after treatment. ADL and I-QOL scores were positively correlated with treatment. ICIQ-SF, HADs scores were negatively correlated with treatment. Discussion: UI is a common problem in elderly. Patients usually hesitate to tell this complaint to even doctors. That situation affects their physical and psychological condition negatively. In this study, we reached that UI treatment improved life QOL and psychological symptoms. Those findings represented us proper treatment of UI is critical for healty ageing. There were statistically insignificant improvements in SARC-F, handgrip strength, IADL (instrumental activities of daily living), MNA-SF (mini nutritional test assessment- short form) and FRAIL scale after treatment. In order to explain those relationships studies with larger populations were needed. Our study is unique because there was no other study that evaluated the effect of UI treatment on life quality, anxiety and depression in patients with UI.