Laringoskopide video laringoskop ile macintosh bleyd kullanılan hastaların karşılaştırılması
Comprasion of patients using video laryngoscope and macintosh blade for laryngoscopy
- Tez No: 623415
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı genel anestezi için endotrakeal entübasyon uygulanan hastalarda C-MAC D-Blade video laringoskop ve Macintosh bleyd kullanılan hastaların entübasyon koşullarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya genel anestezi uygulanmış; 65'i C-MAC D-Blade video laringoskop, 65'i Macintosh bleydle entübe edilmiş 130 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ASA skoru, boyu, kilosu, VKİ (Vücut kitle indeksi) ve boyun çevresi kaydedildi. Hastaların ağız açıklığı, tiromental mesafe, Mallampati skoru, boyun hareketliliği, prognat yeteneği ve zor entübasyon öyküsü varlığı kaydedilerek EGRI (El-Ganzouri Risk Index) skorları hesaplandı. Hastaların indüksiyon öncesi, laringoskopi öncesi, entübasyon sonrası 1.dk, 3.dk ve 5.dk sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama arter basıncı (OAB) ve kalp atım hızı (KAH) değerleri kaydedildi. Hastaların entübasyon süresi, girişim sayısı, C-L (Cormack-Lehane) skoru ve komplikasyon-travma durumu kaydedildi. C-MAC D-Blade grubu Grup VL, Macintosh grubu Grup M olarak adlandırıldı. Bulgular: Hemodinamik yanıt açısından Grup VL'de entübasyon sonrası 1.dk KAH Grup M'ye göre anlamlı olarak düşük bulundu. Diğer hemodinamik parametreler iki grupta benzerdi. Glottik görünüm açısından Grup VL'de Grup M'ye göre daha iyi sonuç elde edildi. Grup VL'de ilk girişimde entübe edilen hasta oranı Grup M'ye göre anlamlı olarak yüksekti. Entübasyon süresi açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Komplikasyon-travma durumu açısından da iki grup benzerdi. Sonuç: Genel anestezi için endotrakeal entübasyon uygulanacak olgularda C-MAC D-Blade Video laringoskop daha açılı bir bleyde sahip olduğundan daha iyi glottik görünüm sağlamaktadır. Bu nedenle laringoskopide C-MAC D-Blade video laringoskopun Macintosh bleyde göre daha üstün olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is compare the intubation conditions of patients using C-MAC D-Blade video laryngoscope and Macintosh blade in patients undergoing endotracheal intubation for general anesthesia. Materials and Methods: 130 patients, who general anesthesia was applied and 65 of whom were intubated with Macintosh blade, 65 of whom were intubated with C-MAC D-Blade video laryngoscope, were included the study. Patients' age, gender, ASA score, height, weight, BMI (body mass index) and neck circumference were recorded. EGRI scores were calculated by recording whether patients had mouth opening, thyromental distance, Mallampati score, neck movement, ability to prognath and history of difficult intubation. Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure and heart rate values were recorded before the induction, before laryngoscopy, 1 min, 3 min and 5 min after intubation. Intubation time, number of attempts, C-L score and complication-trauma status were recorded. C-MAC D-Blade group named Group VL, Macintosh group named Group M. Results: In terms of hemodynamic response, 1st minute heart rate in Group VL was significantly lower than Group M. Other hemodynamic parameters were similar in the two groups. In terms of glottic appearance, better results were obtained in Group VL than Group M. The proportion of patients intubated at the first attempt in Group VL was significantly higher than Group M. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of intubation time. The two groups were similar in terms of complication-trauma status. Conclusion: In cases, endotracheal intubation will be applied for general anesthesia, because of angled blade, C-MAC D-Blade Video laryngoscope provides a better glottic appearance. Therefore, it was concluded that C-MAC D-Blade video laryngoscope is superior to the Macintosh blade for laryngoscopy.