İki ve daha fazla grupta sağ kalım sürelerinin karşılaştırılması için bazı parametrik olmayan test yöntemleri: Kanser verileri ile bir uygulama
Some non parametric test methods for comparison of survival periods in two and more groups: An application with cancer data
- Tez No: 623416
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlık alanında yapılan araştırmalarda sağ kalım analizi kullanılır. Sağ kalım analizinin tercih edilme nedeni, üzerinde araştırma yapılacak verilerin çoğunlukla sansürlü olmasıdır. Çalışmada öncelikle sağ kalım analizi ve veride sansür durumu açıklanmıştır, sonrasında ise sağ kalım analizinde kullanılan fonksiyonlar, parametrik olmayan sağ kalım fonksiyonu tahminleri ve sağ kalım analizinde kullanılan parametrik olmayan testlere yer verilmiştir. Uygulama kısmında ise kolorektal kanser tanısı almış 246 hastanın sağ kalım süreleri çeşitli sağ kalım analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Kolorektal kanser hastalarına ilişkin sağ kalım süreleri; yaş, cinsiyet, kolorektal kanser tipi (kolon, rektum) ve hastalık evresi faktörlerine göre ayrı ayrı çeşitli parametrik olmayan sağ kalım analiz yöntemlerine göre (Mantel-Haenszel Testi, Gehan-Wilcoxon Testi, Tarone-Ware Testi, Kruskal-Wallis Testi, Medyan Testi) incelenip sonuçlar yorumlanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22 İstatistik Paket Programı ve paket programında olmayan analizler için Microsoft Excel programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Survival analysis is used in research in the field of Health. Survival analysis is preferred because the data to be researched is often censored. In this study, first of all, survival analysis and data censorship status were explained, and then the functions used in survival analysis, nonparametric survival function estimates and nonparametric tests used in survival analysis were included. During the application phase, survival times of 246 patients diagnosed with colorectal cancer were analyzed using various survival analysis methods. The survival times of colorectal cancer patients; age, gender, preferences, colorectal cancer (colon, rectum) and stage of disease factors separately according to various non-parametric according to the method of survival analysis (Mantel-Haenszel Test, Gehan-Wilcoxon Test, Tarone-Ware Test, Kruskal-Wallis Test, Median Test) were examined and interpreted the results. SPSS 22 Statistical Package Program was used for data analysis and Microsoft Excel program was used for analysis not included in the package program.