Diyaliz transplantasyon ve kronik böbrek hastalarında D vitamini düzeyleri ile trombosit belirteçleri arasında ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between vitamin D levels and thrombocyte markers in patients with dialysis, transplantation and chronic kidney disease
- Tez No: 623422
- Danışmanlar: PROF. DR. GARİP ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyaliz, Transplantasyon ve Kronik Böbrek Hastalarında D vitamini Düzeyleri ile Trombosit Belirteçleri Arasında İlişkinin Değerlendirilmesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2020. Kronik böbrek hastalığı(KBH)'nda 25(OH)D3 düzeylerinin düşük olduğu bilinmektedir. Bu hastalarda D vitamini replasmanının mortalite üzerine olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda D vitamininin pleiotropik etkilerinden çok az bilinenlerinden birisi olan trombosit belirteçleri üzerine olan etkisi değerlendirildi. Evre 3-4 KBH, diyaliz ve Renal transplantasyon yapılan hastalarda D vitamini replasmanı öncesinde ve sonrasında trombosit fonksiyon belirteçleri olan MPV, PDW, PCT'ye bakıldı. 25(OH)D3 düzeyi
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Correlation Between Vitamin D Levels and Thrombocyte Markers in Patients with Dialysis, Transplantation and Chronic Kidney Disease. Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Thesis of Medical Specialty, 2020. 25(OH)D3 levels are known to be lower in patients with chronic renal disease (CKD). Vitamin D supplementation has been shown to have beneficial effects on mortality in these patients. In our study, we have evaluated the pleiotropic effect of vitamin D on thrombocyte markers, which is known very little by most. The main thrombocyte function markers (MPV, PDW and PCT) were obtained in patients which underwent dialysis, renal transplantation and patients with grade 3-4 CKD before and after vitamin D supplementation. 40 healthy individuals were chosen as control group and 24 patients underwent renal transplantation, 25 patients underwent dialysis for at least 3 months, 32 patients were diagnosed as grade 3-4 CKD. All of the patients above had 25(OH)D3 levels