Çinko ilavesinin obez ratlarda adipoz dokudan salınan bazı adipokinler, dislipidemi ve insülin direncine olan etkisi
The effect of zinc supplementation on some adipokines released from adipose tissue, dyslipidemia and insulin resistance in obese rats
- Tez No: 623423
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Obezite kanser dahil birçok metabolik hastalığın oluşmasına neden olan ve tedavisi yönünde araştırmaların yoğun olarak yapıldığı hafif düzeyli kronik bir yangıdır. Bu araştırmada antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri olan Zn (ZnSO4)'nun, diyetle obezleştirilen ratların içme sularına ilave edilmesi ile elde edilebilecek enerji dengesi değişimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla beş haftalık yaşta erkek Sprague Dawley ratları kullanılmıştır. Ratlar standart rat yemi tüketen kontrol ve yüksek yağlı diyetle (YYD) beslenerek obezleştirilecek ratlar olmak üzere iki gruba rastgele ayrılmıştır. Obezitenin oluşumun belirlendiği denemenin ilk sekiz haftası sonrasında obezleşen ratlar, içme suyuna Zn ilave edilen (YYD+Zn) ve edilmeyen obez grup (YYD) olarak iki gruba ayrılmışlardır. Sekiz hafta boyunca (ilk 6 hafta 150 mg Zn/L, 7. hafta 235 mg Zn/L, 8. hafta 250 mg Zn/L) içme sularına Zn uygulamasının sonunda yapılan analizlerde, ortalama yem tüketiminin Zn verilen obez grupta farklı olmadığı belirlenmiştir. İstatiksel değerlendirme sonucunda YYD+Zn grubunda ölçülen ortalama beden ağırlığı, ortalama su tüketimi ayrıca serum CRP, oreksijenik etkili nöropeptid Y (NPY), leptin, insülin, açlık kan glikozu, insülin direnci (HOMA-IR) düzeyinin YYD ile beslenen obez ratlara göre azaldığı tespit edilmiştir. Zn ilavesinin obez ratlardaki serum toplam kolesterol, LDL ve HDL kolesterol seviyelerini sağlıklı kontrol grubunda elde edilen verilere yaklaştırdığı ve obez ratlarda elde edilen sonuçlara göre istatiksel olarak azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a mild chronic inflammation that causes many metabolic diseases, including cancer, and is being studied intensively for its treatment. In this study, it is aimed to investigate the energy balance changes that can be obtained by adding zinc (ZnSO4), which has antioxidant and anti-inflammatory effects, to drinking water of obese rats which induced by diet. Male Sprague Dawley rats, five weeks aged were used for this purpose. The rats were randomly divided into two groups: control group rats consuming standard rat diet and high-fat diet (HFD). After obesity was determined in the first eight weeks of the experiment, the obese rats were divided into two groups as Zn added to drinking water (HFD + Zn) and obese group (HFD). The analyzes were performed at the end of the addition of Zn to drinking water for eight weeks (150 mg Zn / L in the first 6 weeks, 235 mg Zn / L in the 7th week and 250 mg Zn / L in the 8th week). The mean feed consumption in the HFD + Zn group was not different from that in the obese group. As a result of statistical evaluation, it was found that mean body weight, mean water consumption, serum concentrations of CRP, orexigenic neuropeptide Y (NPY), leptin and insulin, also fasting blood glucose, insulin resistance (HOMA-IR) levels in HFD + Zn group decreased compared to obese rats fed HFD. It was observed that the total cholesterol, LDL and HDL cholesterol levels of HFD+Zn groups became closer to the data obtained in the healthy control group. Zn supplementation decreased blood cholesterol profile compare to obese rats fed HFD.