Çocuklarda akut apandisit tanısında hekimin yeri ve morbiditeye etkisinin değerlendirilmesi
The importance of doctors in the diagnosis of acute appendicitis in children and evaluation of the effect on morbidity
- Tez No: 623453
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk ve ergenlerde sağ alt kadran ağrısının tanısal olarak değerlendirilmesi hala ciddi bir sorundur. Amacımız akut apandisit nedeniyle ameliyat olan çocukların tanı alma zamanındaki gecikmenin; ilk muayene eden doktor branşları ile ilişkisini ve morbidite üzerine etkisini değerlendirmektir. Materyal-Metod: Bu çalışma 2017 Haziran - 2018 Haziran tarihleri arasında kliniğimizde apandisit tanısı ile apendektomi yapılan olguların ilk şikâyetten itibaren ayrıntılı anamnezlerinin alınmasını içeren prospektif bir çalışmadır. Olgular hastaneye kaçıncı başvurularında apendektomi olduklarına göre gruplandırıldı. Grup 1 ilk başvuruda tanı alan olgular, grup 2 ilk başvurduklarında farklı bir ön tanı ile tedavi verilen sonrasında şikâyeti geçmemesi üzerine tekrar hasteneye başvuran ve ameliyat olan olgular, grup 3 ise üç veya daha fazla kez hastaneye başvurup farklı tanılarla tedavi edilerek geç ameliyat edilmiş olgular olarak tanımlandı. Tanıda gecikmenin hekimlerin uzmanlık alanları ile ilişkisi irdelendi. Hastalar yaş, cinsiyet, yatış süresi, komplikasyon ve patoloji sonuçlarına göre karşılaştırıldı. Bulgular: 2017 Haziran - 2018 Haziran tarihleri içerisinde toplam 414 hasta (% 35,1 kız, % 64,9 erkek, yaş ortalaması 11,5 ± 4,1 yıl) apandisit tanısıyla opere edildi. Olguların 255'i (% 61,6) ilk başvuruda, 135'i (% 32,6) ikinci başvuruda, 24'ü (% 5,8) üç veya daha sonraki başvurularda tanı aldı. Grup 3'ün yaş ortalaması istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde diğer iki gruptan küçük bulundu (grup 1'in 11,87 yıl, grup 2'nin 11,21 yıl, grup 3'ün 9,09 yıl p=0,011). Komplike apandisit oranı grup 1 de %40, grup 2 de % 61,4 ve grup 3 te % 79,1'di (p=0,000). Apendektomi sonrası komplikasyon oranı grup 1'de % 4,3, grup 2'de % 8,9 ve grup 3'te % 54,2 bulundu (p=0,000). Yatış süresi grup 3'te belirgin olarak daha uzun bulundu (grup 1'de 3,7 gün, grup 2'de 4,9 gün, grup 3'de 9,3 gün p=0,000). Pediatri bölümüne başvuran hastaların ilk başvuruda % 73,8'i akut apandisit ön tanısı ile çocuk cerrahisine sevk edilirken, ilk olarak diğer branşlar tarafından (Aile Hekimi, Acil Uzmanı, Pratisyen Hekim) değerlendirilen hastaların sadece % 21,6'sının akut apandisit olabileceği düşünülerek çocuk cerrahisine konsülte edildiği saptandı (p=0,000). Sonuç: Çocuk cerrahisi konsültasyonunda geç kalınan apandisit vakalarının yaş ortalamalarının daha küçük, perforasyon ve postoperatif komplikasyon oranlarının daha yüksek, yatış sürelerinin daha uzun olduğu görüldü. Pediatri bölümünde ilk değerlendirilmesi yapılan apandisitli hastaların % 25'inde de ilk muayenede akut apandisit tanısının atlandığı, diğer branşlarda ise bu oranın % 75 olduğu görüldü. Bu nedenle çocuk muayene etme yetkisi olan tüm hekimlerin apandisit tanısında temel tıp eğitimlerinin yeterliliği yeniden gözden geçirilmeli, özellikle pediatri uzmanlık eğitimi sırasında çocuk cerrahisi rotasyonlarının efektif olarak yapılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Diagnostic evaluation of right lower quadrant pain is a serious problem in children and adolescents. Our aim is to operate children with acute appendicitis Material and Metod: This is a prospective study that includes detailed anamnesis from the first complaint of patients with appendectomy in our clinic between June 2017 and June 2018. The patients were grouped according to appendectomy at the time of their admission. Group 1 cases diagnosed at first admission, group 2 cases who were treated with different diagnoses when they first applied, then who were admitted to hospital again and diagnosed, group 3 was defined as late operated patients who were admitted to hospital three or more times and treated with different diagnoses. The relationship between the specialty of doctors and delay in diagnosis was examined. Patients were compared according to age, sex, length of hospitalization, complications and pathology results. Results: Between June 2017 and June 2018, 414 patients (35.1% female, 64.9% male, mean age 11.5 ± 4.1 years) were operated with the diagnosis of appendicitis. 255 (61.6%) of the cases were diagnosed at the first admission, 135 (32.6%) at the second admission and 24 (5.8%) were diagnosed at three or more admissions. The mean age of group 3 was statistically significantly lower than the other two groups (11.87 years in group 1, 11.21 years in group 2, 9.09 years in group 3, p = 0.011). Complicated appendicitis rate was 40% in group 1, 61.4% in group 2 and 79.1% in group 3 (p = 0.000). The complication rate after appendectomy was 4.3% in group 1, 8.9% in group 2 and 54.2% in group 3 (p = 0.000). Hospitalization was significantly longer in group 3 (3.7 days in group 1, 4.9 days in group 2, 9.3 days in group 3, p = 0,000). 73.8% of the patients admitted to pediatrics were consulted to pediatric surgery with a diagnosis of acute appendicitis. It was found that only 21.6% of the patients who were initially evaluated by other departments (Family Physician, Emergency Specialist, General Practitioner) were consulted for pediatric surgery considering that it may be acute appendicitis (p = 0.000). Conclusion: It was seen that the pediatric surgery consultation was delayed, the mean age was smaller, the perforation and postoperative complication rates were higher and the hospitalization was longer. The diagnosis of acute appendicitis was missed in 25% of the patients evaluated in the pediatrics department and in 75% of the patients evaluated by other department. Therefore, the adequacy of basic medical education of all physicians authorized to examine children should be reviewed in the diagnosis of appendicitis. Especially during pediatric specialty education, rotations of pediatric surgery should be performed effectively.