Er:YAG (PIPS) ve Nd:YAG lazerlerin kök kanalında enterococcus faecalis ve candida albicans üzerine etkinliklerinin değerlendirilmesi
Comparison of the antimicrobial effects of Er:YAG (PIPS) and Nd:YAG lasers in the root canal on enterococcus faecalis and candida albicans
  1. Tez No: 623452
  2. Yazar: HÜSEYİN BENCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TUNÇ, PROF. DR. GÜVEN KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmamızın amacı, kök kanal dezenfeksiyonu için farklı yöntem olarak gösterilen lazer sistemlerinden Nd:YAG ve Er:YAG (PIPS) lazerlerin, Enterococcus faecalis ve Candida albicans üzerindeki antimikrobiyal etkinliklerinin NaOCl ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda 140 tek köklü ve tek kanallara sahip insan alt premolar dişi kullanıldı. Örnekler prepare edildikten sonra sterilize edilip 2 gruba ayrıldı. Grup 1'deki kök kanalları E. faecalis, Grup 2'deki kök kanalları C. albicans ile enfekte edildi. Negatif kontrol grubu hariç, herbir örneğin kök kanalına 105 cfu/ml yoğunluğunda ve 10 µl hacminde mikroorganizma ekimi yapılarak standardizasyon sağlandı. Bütün örnekler 4 haftalık inkübasyona tabi tutulmasının ardından rastgele 10 gruba ayrıldı; 1A: Nd:YAG lazer (n=20), 1B: Er:YAG lazer + NaOCl (n=20), 1C: %5 NaOCl (n=20), 1D: pozitif kontrol (n=5), 1E: negatif kontrol (n=5), 2A: Nd:YAG lazer (n=20), 2B: Er:YAG lazer + NaOCl (n=20), 2C: %5 NaOCl (n=20), 2D: pozitif kontrol (n=5), 2E: negatif kontrol (n=5). Tüm örneklerden, dezenfeksiyon işlemi sonrası kültür alınarak cfu/ml değerleri belirlendi. Veriler Kruskal Wallis ve Dunn testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the antimicrobial efficiency of Nd:YAG and Er:YAG (PIPS) lasers on Enterococcus faecalis and Candida albicans grown in root canals of extracted teeth. One hundred and forty single-rooted human mandibular premolars were selected for the study. After preparation and sterilization, the samples were divided into 2 groups. Root canals in Group 1 were infected with E. faecalis while others in Group 2 were infected with C. albicans. Each sample (except negative control groups) was inoculated with 105 cfu/ml and a volume of 10 µl of microorganisms. After 4 weeks of incubation, the teeth were randomly divided into 10 subgroups; 1A: Nd:YAG laser (n=20), 1B: Er:YAG (PIPS) laser + NaOCl (n=20), 1C: 5% NaOCl (n=20) , 1D: positive control (n=5), 1E: negative control (n=5), 2A: Nd:YAG laser (n=20) , 2B: Er:YAG (PIPS) laser + NaOCl (n=20), 2C: 5% NaOCl (n=20) , 2D: positive control (n=5) , 2E: negative control (n=5). After the disinfection procedure, the culture of each sample was estimated immediately to determine the cfu/ml values. The data were analyzed with the Kruskal Wallis and Dunn tests.