Acil servise iş kazası ile başvuran; gündüz vardiyası çalışanlarında gün içi uykululuk durumu ve depresyon durumunun epworth gün içi uykululuk skalası ve beck depresyon ölçeği ile değerlendirilmesi
Assessment of daytime sleepiness and depression status of workers who admitted to the emergency department with occupational accident with epworth daytime sleepiness scale and beck depression scale
- Tez No: 623461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, İlk ve Acil Yardım, Psychiatry, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Arka plan-hedef: Gelişen sanayileşme ve endüstri ile birlikte, artan iş kazaları oranı sadece ekonomik kayıplara değil ciddi bir mortalite ve morbiditeye de neden olmaktadır.Yaptığımız çalışmada hastanemize gündüz vardiyasında iş kazası geçirerek başvuran hastalar değerlendirilmiştir.Hastaların demografik bilgileri ile birlikte ; Beck Depresyon ölçeği ile depresyon durumları ve Epworth Gün İçi Uykululuk Ölçeğiyle gün içi uykululuk durumları değerlendirilmiş ve aralarındaki ilişki incelenmiştir. Gereç-yöntem: Çalışma 01.12.2019-01.03.2020 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Acil Servisine iş kazası ile doğrudan başvuran hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 18 yaş üzeri, gündüz vardiyasında iş kazası geçiren 181 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Veriler hastalar ile yüz yüze konuşarak prospektif olarak elde edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33,72 ± 9,589 (18 - 58).Olguların büyük çoğunluğu %82.3 gibi bir değerle erkek cinsiyet olup ; %17.7 kadındı. Araştırmaya alınan 181 işçinin mevcut mesleklerinde çalışma yılı ortalaması 11,20±8,273 (1-38) olarak tespit edilmiştir.Katılımcıların gün içi uykululuk verileri değerlendirildiğinde, katılımcıların %47'sinde artmış ama ılımlı gün içi uykululuk, %31.5'inde normal gün içi uykululuk, %13.3'ünde artmış orta derecede uykululuk ve % 7.7'sinde şiddetli gün içi uykululuk tespit edilmiştir. Araştırmaya katılanların demografik özellikleri,eğitim durumu ve çalışma yılları ile gün içi uykuluk düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Araştırma kapsamına alınan katılımcıların Beck Depresyon Ölçeği toplam puan ortalama değeri 21,83±7,075 (min.9 –max. 40) olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların Beck Depresyon ölçeği skoru değerlendirildiğinde, ortalama skor orta dereceli depresif durum ile uyumlu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılanların eğitim durumu ile Beck Depresyon Ölçeği skorları arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Araştırmaya katılanların cinsiyete göre Beck Depresyon Ölçeğinden elde edilen sıra ortalamaları arasındaki farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için yapılan t Testi sonuçları incelendiğinde; kadınların ortalamasının erkeklerden yüksek olduğu ve cinsiyetler arasında istatistiksel olarak önemli fark olduğu saptanmıştır Katılımcıların Epworth Gün İçi Uykululuk Ölçeği ile Beck Depresyon Ölçeği puanları arasında orta kuvvette, pozitif yönde istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç: Cinsiyetin, yaşın ve çalışma yılının depresyon puanını artırdığı, kadınların, meslek yaşamında uzun yıllar geçirenlerin ve gençlere nazaran daha ileri yaş grubunun daha depresif eğilimli oldukları görülmüştür.Çalışmaya katılanların %47'sinde tespit edilen artmış gün içi uykuluk durumu da düşünüldüğünde, gündüz uyku hali ve depresyon, endişe, kaygı gibi faktörlerin azaltılarak iş kazalarının ve iş kazalarına bağlı kayıpların azaltılması planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background-aim: Along with developing industrialization and industry, the increasing rate of occupational accidents causes not only economic losses, but also a serious mortality and morbidity. With Beck Depression Scale, depression states and Epworth Daytime Sleepiness Scale, daytime sleepiness states were evaluated and the relationship between them was examined. Material-method: The study was carried out on patients directly admitted to Manisa Celal Bayar University Emergency Department with a work accident between 01.12.2019-01.03.2020. 181 patients over the age of 18 who had a work accident during the day shift were included in the study. Data were obtained prospectively by talking face-to-face with patients. Results: The average age of the participants is 33.72 ± 9.589 (18 - 58). The majority of the cases are male gender with a value of 82.3%; 17.7% were women. In the current professions of 181 workers included in the study, the average working year was determined as 11,20 ± 8,273 (1-38). Moderate sleepiness increased in 13.3% and severe daytime sleepiness was detected in 7.7%. No significant correlation was found between demographic characteristics, educational status and working years of the The Beck Depression Scale total score average value of the participants included in the study was determined to be 21.83 ± 7.075 (min.9 –max. 40). When the Beck Depression scale score of the participants was evaluated, the mean score was found to be compatible with the moderate depressive state. No significant relation was found between the educational background of the participants and Beck Depression Scale scores. When the t-Test results, which were conducted to determine the difference between the rank averages obtained from Beck Depression Scale according to gender of the participants of the study, were examined; the average of women is higher than men and there is a statistically significant difference between genders. It was determined that there was a moderate, positive and statistically significant relationship between the Epworth Daytime Sleepiness Scale and Beck Depression Scale scores of the participants. Conclusion: It was observed that gender, age and working year increased the depression score, and that women, those who spent many years in professional life, and the older age group were more depressed than younger people. reducing the factors such as depression, anxiety, anxiety and reducing work accidents and losses due to work accidents should be planned.