Manyetize acayip kuark madde dağılımının f(r) teoride incelenmesi
Investigation of magnatize strange quark matter distribution in f(r) theory
  1. Tez No: 623500
  2. Yazar: ONUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, f(R) teori çerçevesinde manyetize acayip kuark madde (MAKM) için bazı Bianchi tipi evren modelleri üzerinde çalışıldı. Bu amaçla denklemlerin çözümü için üç farklı frenleme parametresi (FP) kullanıldı. Kullanılan FP'lerde lokal rotasyonel simetrik (LRS) Bianchi tip I uzay-zaman için manyetik alan sıfır olarak bulundu. Ancak, diğer uzay zaman metrikleri için manyetik alanın zamana bağlı olduğu elde edilmiştir. İncelenen evren modellerinin enerji koşulları elde edilip grafikleri verildi. Elde edilen evren modellerinin fiziksel ve geometrik yönleri sonuç olarak tartışıldı ve grafikleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, some Bianchi type universe models for magnetized strange quark matter within the framework of f(R) theory were studied. For this purpose, three different deceleration parameters were used to solve the equations. Local rotational symmetric Bianchi type I space-time magnetic field was found zero in deceleration parameters. However, for other space time metrics, it was obtained that the magnetic field was time dependent. The energy conditions of the studied universe models were obtained and plotted. The physical and geometric aspects of the obtained universe models were discussed and graphed.