Lyra teoride manyetik alanlı kuark madde modelleri
Magnetized quark matter models in Lyra theory
  1. Tez No: 814973
  2. Yazar: KADIR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bilindiği üzere evren ivmelenerek genişlemektedir. Bu genişleme Lyra Manifold, f(R,T) teori, f(R) teori, Creation Field teori ve Brans-Dicke teori vb. alternatif gravitasyon teorileri yardımıyla açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle alternatif gravitasyon teorilerine olan ilgi son yıllarda oldukça artmıştır. Bu çalışmada alternatif gravitasyon teorilerinden biri olan Lyra manifoldunda homojen aniztropik LRS Bianchi I, Bianchi III ve Kantowski-Sachs metrikleri alınarak magnetize acayip kuark madde çözümleri araştırılmıştır. Çözümler elde edilirken anizotropi parametresi ve frenleme parametresi zamanla lineer değişen ve sabit formda alınmıştır. Elde edilen çözümler geometrik ve fiziksel olarak incelenmiş ve grafikler yardımıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As is known, the universe is expanding by accelerating. This expansion is tried to be explained with the help of Lyra Manifold, f (R, T) theory, f (R) theory, Creation Field theory and Brans-Dicke theory etc. alternative gravitation theory. From this reason, interest in alternative gravitation theories has increased considerably in recent years. In this study, we have researched magnetized strange quark matter solutions for homogeneous anisotropic LRS Bianchi I, Bianchi III ve Kantowski-Sachs metrics in Lyra manifold which is alternative gravitation theories. We have used anisotropy parameter and linearly varying with time and constant deceleration parameters for solution. Obtained solutions were investigated geometrically and physically. It is also interpreted with the help of graphics.